Çözüm süreci

Demirtaş: B planı Öcalan'a yalvarmak

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, ailelerinin PKK'dan geri istediği çocuklar için BDP'ye çağrı yapan Başbakan’a “A planı dışında başka planınız olmasın. Zaten onun B planı gidip Sayın Öcalan’a yalvarmak" dedi.

1 haziran’da ağrı’da yeniden yapılacak yerel seçimler öncesinde barış ve demokrasi partisi eş başkanı selahattin demirtaş miting düzenledi.

“b planı öcalan’a yalvarmak”

mitingde demirtaş, çocukları pkk tarafından kaçırıldığı gerekçesiyle diyarbakır’da eylem yapan aileler ile ilgili başbakan erdoğan’ın, sözlerini hatırlattı. erdoğan, "ey hdp, bdp, bu annelerin yavrularını alın gelin, gelmediğiniz takdirde bizim de b planımız c planımız devreye girer" demişti. demirtaş şöyle konuştu: 

“tek bir adım atmadı bu konuda, gelip burada bdp’yi, hdp’yi şikayet ediyor. kürt anasını kürt anasına karşı karşıya getirmeye çalışıyor. bu, çözüm sürecini dinamitleyecek bir yaklaşım. başbakan’ın aklını başına alması lazım. lice’de halka saldırarak anaları tahrik edip, kışkırtarak barışı sağlayamazsın. b planından, c planından söz eden başbakan’a soruyorum. a planı dışında başka planınız olmasın. sen parmak sallayıp bizi tehdit edersen biz de kurbanlık koyun olmadığımızı biliyoruz. sen o zaman b ve c planını görürsün, el mi yaman bey mi yaman. zaten onun b planı gidip sayın öcalan’a yalvarmak c planı ikinci defa gidip yalvarmak. çünkü biliyor ki bu çözüm süreci onsuz yürümüyor.”

kendisinden iki gün önce aynı meydanda miting yapan başbakan erdoğan’ın ağrı’da çözüm süreci ile ilgili attığı adımları anlatmadığını söyleyen demirtaş, “bir başbakan olarak senin dağdan çocukları indirmek için elinde bir projenin olması gerekmiyor mu?” diye konuştu.

“ne yapıyor anaları tahrik edip, ‘ayağa kalkın, çocuklarınızı indirin’ diyor. müzakere sürecinde bizimle hükümet arasında şu çok açık ortaya koyuldu, imralı’da sayın öcalan ile de tartışıldı. hükümet en kısa zamanda geri dönüş yasası çıkaracaktı. yasaklı insanlar kendi yurduna evine barkına dönecekti. bu yasayı çıkarmayan sayın başbakan şimdi anaları kışkırtıyor. dağdan indirme görevi anaların değil senin birinci görevindir. dağa çıkaran da analar değil indirecek olan da. anaların yüreği hepimiz için şehirdeki için de yanıyor.”

demirtaş’tan başbakan’a: 1 haziran’da aynaya bak

demirtaş ağrı’da, başbakan erdoğan’ın “kadınları sandığa gitmesinler diye eve kilitliyorlar” sözlerine de yanıt verdi. “bdp’ye hakaret edeceğim diye ağrılı kadınlara hakaret ediyor. hiç bir güç ağrılı kadınları eve kilitleyemez.” diye konuştu. selahattin demirtaş, başbakan’ın ‘tehditle oy alıyorlar’ sözlerinin de ağrılılara hakaret niteliğinde olduğunu belirtti.

“başbakan ne demiş oldu biliyor musunuz? 'hepiniz korkağın tekisiniz' dedi. size korkak diyene 1 haziran’da öyle bir cevap verin ki. biz sizin zilan katliamınızda diz çökmedik, kenan evren’e boyun eğmedik. 'biz ağrıyız. ağrı allah'tan başkasından korkmayız' diyeceksiniz. korku nedir görmek istiyorsan 1 haziran’da aynaya bak kendi gözlerindeki korkuyu göreceksin. kürt halkı bir torba makarnaya, kömüre onurunu satacak bir halk da değildir. bu yollardan kolay kolay gidemeyeceksin. bu yollar çamurludur. çankaya’nın yolları çamurludur, dikenlidir, güle oynaya gidemeyeceksiniz. bu yolları biz yapmadık. senin belediyen yaptı.”

ağrı’da seçimlerin iptal edilmesine üzülmediklerini de söyleyen demirtaş, akp’yi ağrı’da ikinci defa yenmek istediklerini belirtti.

sakık: tehditle oy verirseniz namertsiniz

bdp’nin ağrı belediye başkan adayı sırrı sakık da başbakan erdoğan’ın ‘tehditle oy alıyorlar’ sözlerine yanıt verdi. meydanda toplanan kalabalığa seslenen sakık, “tehditle oy alıyorsak biz namerdiz. tehditle oy veriyorsanız siz namertsiniz” diye konuştu. sakık, ağrı seçimleri bir belediye seçimi olmaktan daha önemli dedi.

“bu seçim normal bir seçim değil. bu seçim vicdan seçimidir, ahlak seçimidir, vicdan seçimidir, referandum seçimidir. eğer siz bunlara oy vereceksiniz çekin silahlarınızı, çekin hançerlerinizi, vurun bizi.”

mitinge bdp eş başkanı selahattin demirtaş’ın yanısıra diyarbakır büyükşehir belediye başkanı gültan kışanak, osman baydemir, van büyükşehir belediye başkanı bekir kaya ve hdp’li vekiller de katıldı. kışanak, mitingde ağrılılara kardeş şehir olma sözü verdi.  

kaynak: al jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;