Hrant Dink cinayeti

"Dink'in öldürülme anını görüntülediler"

"Hrant Dink öldürülürken görüntü çekildi. Görüntüler Gülen örgütünün elinde..." Bu ifade, Hrant Dink cinayetine ilişkin, aralarında Fethullah Gülen'in de bulunduğu 51 şüpheli hakkında hazırlanan son iddianamede yer alıyor. İddianameye göre, görüntüler, İstanbul Jandarma İstihbarat görevlileri Yavuz Karakaya ve Bekir Yokuş tarafından, istihbarat fiziki takip kameralarıyla çekildi.

hrant dink suikaste uğradığı sırada olay yerinde bulunan jandarma istihbarat görevlilerinin de şüpheli olarak yer aldığı üçüncü iddianameyi hazırlayan savcı gökalp kökçü, jandarmalarla ilgili soruşturmasında da önemli bilgilere ulaştı.

iddianameye göre hrant dink öldürülürken görüntüler çekildi ve bu görüntüler de gülen örgütünün elinde. iddianamedeki bu bilgi, 2007’de ogün samast yakalandıktan sonra çekilen görüntülerin incelenmesi sırasında ortaya çıkarıldı.

cinayetin ardından tetikçi ogün samast, samsun’da yakalanmıştı. yakalanmasının ardından samsun emniyet müdürlüğü’nde samast’ın yanında polis ve jandarmalarla birlikte türk bayraklı görüntüler yayınlandı. savcılık, 44 saniyesi medyada yer alan bu görüntülerin tamamına ulaştı.

"samast’a ‘o görüntüler’ telefondan izlettirildi"

görüntülerin tamamı izlendiğinde, samsun il jandarma komutanlığı şube müdürü murat bayrak'ın cep telefonundan samast'a bir görüntü izlettirildiği tespit edildi.

bunun üzerine samast'ın yeniden ifadesi alındı ve o telefondan kendisine ne izlettirildiği soruldu. samast, bunun, cinayetten hemen önce azmettirici yasin hayal ile konuştuğu ankesörlü telefonun önünde sigara içip beklerken çekilen görüntüler olduğunu söyledi.

ancak samast, sorgusunda, bu görüntülerin işyerlerindeki güvenlik kamerası görüntüleri olmadığını da belirtti.

samast, “caddenin karşısında park halinde bulunan, kendisini takip eden şahısların kullandığı siyah renkli renault marka aracın yakınında bekleyen, kendisini takip eden şahıslarca çekilmiş takip görüntüleri olduğunu” söyledi.

"görüntüleri jandarma istihbarat çekti"

bu ifadenin ardından savcı kökçü incelemesini derinleştirdi. iddianamede bu görüntülerin istanbul jandarma istihbarat görevlileri şüpheli yavuz karakaya ve bekir yokuş tarafından i̇stihbarat fiziki takip kameralarıyla çekildiği belirtildi. iddianamede; “söz konusu istihbaratçıların, ogün samast’ı, bulunduğu yere göre caddenin karşısından yatay ve yüzüne yakın çekim yapacak şekilde kameraya aldıkları belirlenmiştir” ifadesi kullanıldı.

"görüntüler gülen örgütünün arşivinde"

savcılığa göre, cinayet öncesi, cinayet anı ve cinayet sonrası, istihbarat teknikleriyle gülen örgütünün amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere kayıt altına alındı. savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre bu görüntüler halen kayıp. gülen örgütünün arşivinde bulunduğu tahmin edilen görüntülerin ortaya çıkarılması için çalışmalar devam ediyor.

iddianamede 51 şüpheli var

aralarında, fethullah gülen, eski savcı zekeriya öz, kapatılan zaman gazetesinin genel yayın yönetmeni ekrem dumanlı'nın da aralarında olduğu 51 kişi hakkında hazırlanan iddianame, istanbul cumhuriyet başsavcılığı tarafından mahkemeye gönderilmişti.

iddianamede şüphelilerin müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor. 

iddianame, 2015 yılında, eski emniyet müdürleri ramazan akyürek ve ali fuat yılmazer’in de aralarında bulunduğu 27 kamu görevlisine dava açan savcı gökalp kökçü tarafından hazırlandı.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;