2015 Genel Seçimi

Ege’nin incisinde çetin yarış

İzmir, seçim yarışının en çetin geçtiği yerlerden birisi. Toplam 26 milletvekili çıkaracak kentte, rekabet CHP-AKP arasında yaşanıyor. CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yla seçmenlerin gönlünü kazanma hedefinde.

Seçim yarışının en çetin geçtiği kentlerden birisi İzmir. [Fotoğraf: Turaç TOP / Al Jazeera]

türkiye’nin üçüncü büyük kenti izmir, 7 haziran seçimlerinde kritik öneme sahip. sonucu en fazla merak edilen kentlerden. partiler, her iki bölgede en güçlü isimlerini aday listelerinin başına yerleştirip seçim yarışındaki iddialarını ortaya koydu.

chp, kalesi olarak nitelendirdiği izmir’de ön seçimde en fazla oyu alan, ikinci bölge ikinci sıradan milletvekili adayı genel başkan kemal kılıçdaroğlu; akp birinci bölge birinci sıradan orman ve su işleri bakanı veysel eroğlu; hdp birinci bölge birinci sıradan ertuğrul kürkçü; mhp birinci bölge birinci sıradan grup başkanvekili oktay vural ile seçim yarışında.  

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ön seçimde en çok oyu almıştı. [Fotoğraf: AA]

nesrin ulema, ibrahim turhan, nükhet hotar, zeynep altıok, selin sayek böke, zekeriya temizel, ahmet kenan tanrıkulu ve müslüm doğan gibi diğer adaylar da, bölgelerindeki seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

roman adaylar unutulmadı

kentte çetin bir yarışa giren chp ile akp, listelerinde roman adayları da unutmadı. chp, seçilmesine kesin gözüyle bakılan özcan purçu'yu birinci bölge beşinci sıradan aday gösterdi. ak parti ise aynı bölgeden cemal bekle'yi 7. sıradan aday gösterdi. her iki partide bu tercihleriyle kentte oy potansiyelleri yüksek romanların gönlünü kazanmak için de yarışta.

chp ilçe belediyelerinden bazılarını kaybetti

izmir, 1. ve 2. bölgesiyle meclis'e toplam 26 milletvekili gönderecek. 2011 genel seçimlerinde birinci bölgede chp 6, akp 6, mhp 1, ikinci bölgede ise chp 7, akp 5, mhp 1 milletvekilliği koltuğunu elde etmişti. o yılki seçimlerde kentteki liderliğini koruyan chp yüzde 43, akp yüzde 37, mhp ise yüzde 11 oy oranına ulaşmıştı. chp birinci bölgede 550 oyla bir milletvekilini ak parti’ye kaptırmıştı.

2014 yerel seçimlerinde, chp kentte yine birinci parti oldu ancak tüm ilçeleri kazanma hedefini tutturamadı. il genel meclisi sonuçlarına bakıldığında, chp yüzde 45.86, akp yüzde 32.31, mhp ise 12.68 oy oranını elde etti. buna göre, chp’li aziz kocaoğlu’nun büyükşehir belediye başkanı olduğu izmir’in 30 ilçe belediyesinden 2’sinde mhp, 6’sında ak parti’li adaylar başkanlık koltuğuna oturdu.

kiraz ilçesinde mhp’den belediye başkanı seçilen saliha özçınar şengül, bir süre sonra partisinden istifa edip akp’ye geçti. böylelikle ak parti’nin elinde bulundurduğu ilçe sayısı 7’ye yükseldi.

ak parti’nin ilçe belediye sayısındaki artış, chp lideri kılıçdaroğlu ve bakan eroğlu’nun aday olmasıyla dengelerin değiştiği izmir’de, al jazeera türk olarak seçimin nabzını tuttuk.

‘inanılmaz bir güçle ankara’ya gideceğiz’

kentin simgesi saat kulesi önünde sorularımızı cevaplandıran chp il başkanı bedri serter, kemal kılıçdaroğlu’nun, izmir’den aday olmasını "inanılmaz" diye değerlendiriyor:

“izmir’e bir başbakan geldi. inşallah izmir’den başbakan çıkartacağız. tabii ki bir genel başkanın herhangi bir ilden aday olması o şehirde oyları üç sefer katlıyor. bir de başbakan olarak yanında iki bakanla meclise gönderdik mi, izmir’in gücünü düşünün. inanılmaz bir güçle ankara’ya gideceğiz.”

serter, 9 aydır sahada olduklarını söylüyor. ona göre, seçim koordinasyon merkezinde çalışanlar gönüllü ordusu. adaylar ve ekiplerini her yerde görmek mümkün. vapurda, metroda, tren raylarında...

CHP İl Başkanı Bedri Serter. [Fotoğraf: Al Jazeera Türk]

‘net projelerimiz var’

başkan serter seçmenlere, yaşanabilecek bir türkiye için net projelerini anlattıklarını söylüyor:

“öncelikle asgari ücreti bin 500 liraya çıkartacağız. yeni evleneceklere ve evi olmayanlara 277 lira aylık taksitle ev sahibi yapacağız. ülke ve halk ekonomisi kötüye gitmekte. kredi kartı ve kredi borçlusu var. bu kredi faizlerinin yüzde 80’i silinecek. insanlar biraz canlansın. refaha kavuşsunlar diye. emeklilere iki maaş ikramiyemiz var. bölgesel ve yöresel teşvik sistemini getireceğiz. tarımda mazotun litresini 1.5 lira yapacağız. bunun her türlü alt yapısını hazırladık.”

hedefi artırdık

serter, seçim çalışmaları sırasında halkın kendilerine yönelik olumlu tepkisinin hedeflerini artırmalarına neden olduğunu anlatıyor:

“ocak ayında hedefimiz iki bölgeden 8’er milletvekiliydi. şimdi ise iki bölgeden 10’ar milletvekili. adaylarımızla tüm ilçelerimizi gezmekteyim. bütün sorunlarını dinledik. halkın algısı bize karşı çok yüksek. geçen genel seçimlerde 550 oyla birinci bölgede bir arkadaşımızı milletvekili yapamadık. bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz. türkiye’de bir iktidar değişikliğine ihtiyaç var. o nedenle halkımızın bizi teveccüh etmeleri tek arzum. bizde onları mahçup etmeyecek şekilde hareket edeceğiz.”

serter, kentteki 8 ilçe belediyesini kaybetmelerine rağmen hiçbir endişesi olmadığını, o dönem gönül koyan arkadaşlarının hata yaptıklarını anladıklarını ve şimdilerde yine chp için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AKP'nin İzmir adaylarından. [Fotoğraf: AA]

‘ciddi bir kalkınma hamlesi başlatıyoruz’

makamına konuk olduğumuz akp il başkanı bülent delican’da iddialı. üç seçim koordinasyon merkeziyle çalışmalarını yürüttüklerini söylüyor. temel anlayışlarının, izmir’e daha iyi nasıl hizmet edebiliriz olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“izmir’in biriken ve yerel yönetimler tarafından halının altına süpürülmüş sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturmak istiyoruz. bununla ilgili çok icracı bir bakanımız var. geldiği günden bu yana çok ciddi yatırımlar yapıyor. büyükşehir’in yapamadığı kanayan yaralar çözülecek. ormanlarımızı halkımıza açıyoruz. körfez’in temizlenmesi gecikti hâlâ yüzülebilir bir körfez yok. bakanımız, inşallah haliç’i nasıl temizlediyse körfeze de el atacak. izmir’de 501 projeyle ciddi bir kalkınma hamlesi başlatıyoruz. izmir’de biriken sorun çok fazla. ama çözüm içinde kararlı bir irade var.”

AKP İl Başkanı Bülent Delican. [Fotoğraf: AA]

‘anketle kılıçdaroğlu’nu sorduk’

başkan delican, sayısal bir hedeften söz etmemeye özen gösteriyor. ona göre, halkın teveccühünü kazanmak en önemli hedef.

“izmir’de, istikrarı, ekonomik kalkınmayı hedefledik. bunun içinde halkımıza şunu söylüyoruz. izmir’in daha yaşanılır bir kent olması için hep birlikte istikrarın devamı gerekiyor. izmir’de istikrarlı büyüme gerekiyor. izmir’in büyümesi şart. izmir büyüdüğü zaman asla değişmeyecek, gelişecek. bu gelişimden hepimiz ortak pay elde edeceğiz.”

delican, chp lideri kılıçdaroğlu’nun seçmenler üzerinde etkisi olup olmayacağı sorusuna ise, “izmir’de anket yaptırdık. yüzde 75 kesim tarafından kesinlikle oyuma etki etmeyecek cevabını aldık” diye konuştu.

izmir’deki seçim yarışında mhp’de iddialı. bir önceki seçimlerde 4 olan vekil sayısı 2’ye düşen mhp, çıtayı önce aynı seviyeye getirmek sonra daha yukarılara çıkarmak için çaba gösteriyor.

şehrin belirli yerlerinde yoğun yaşayan kürt vatandaşların oylarına güvenen hdp’nin ise, barajı geçmesi halinde kentten milletvekili çıkarması gözardı edilmemeli.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;