Gülen örgütü soruşturmaları

Gülen'e yakalama kararı çıktı

Cemaat'e yönelik soruşturmada İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkardı. Yakama talebinde bulunan savcılık Gülen'i Hizmet hareketi olarak bilinen; medya, ekonomi ve bürokrasi alanlarında kanuna aykırı yapılandığı değerlendirilen suç örgütünün lideri olarak tanımladı.

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşıyor. [Fotoğraf: CİHAN / Arşiv]

cemaat'e yönelik soruşturmayı yürüten savcı hasan yılmaz, gülen cemaati lideri fethullah gülen hakkında yakalama kararı çıkarılması için 1. sulh ceza mahkemesi'ne başvurdu. 

talebi değerlendiren mahkeme abd'de yaşayan fethullah gülen hakkında yakalama kararı çıkardı. 

gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılması için adalet bakanlığı'na başvurulması bekleniyor.

'örgüt lideri'

soruşturma savcıları hasan yılmaz ve irfan fidan tarafından istanbul 1. sulh ceza hakimliği’ne yapılan başvurunun gerekçesi de ortaya çıktı.

buna göre savcılığın talep yazısının girişinde  ‘tahşiyeciler grubuna yönelik kumpas’ iddiaları  anlatıldı. talep yazısında gülen cemaati'ne ilişkin tanımlama da yapıldı.

talep yazısında şu ifadelere yer verildi:

 "hizmet hareketi olarak bilinen; medya, ekonomi, bürokrasi alanlarında kanun ve nizamlara aykırı yapılandığı değerlendirilen suç örgütünün lideri şüpheli fehtullah gülen’in 1998 yılında yurtdışına çıktıktan sonra bir daha ülkeye dönmediği, giriş çıkış kayıtlarından anlaşıldığı üzere halen abd’de yaşayan şüphelinin atılı suçları işlediğine dair yeterli somut bulgulara ulaşıldığı, uzun süreden beri yurtdışında olması nedeni ile kendisine ulaşılmasının mümkün görülmediği anlaşılmakla, şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılması talep olunur."

talep yazısında şüphelinin yakalandığı andan itibaren 24 saat içinde istanbul cumhuriyet başsavcılığı’nda hazır edilmesi istenildi.

'baş göz üstüne'

gülen, dumanlı ve karaca'nın gözaltına alınmasının ardından kendisi hakkında kırmızı bülten çıkarılacağı iddialarına ilişkin olarak, “tuttururlarsa ne güzel ve hoş, baş göz üstüne” demişti.

başbakan ahmet davutoğlu'na önceki gün gülen hakkındaki iddialar ve kırmızı bülten konusu sorulmuş, davutoğlu ise, "fethullah gülen'le ilgili de soruşturma neyi gerektiriyorsa mutlaka yargı onun gereğini yapacak. bizim buradan şu veya bu yorumda bulunmamız doğru değil ancak yargı süreci içinde bir talep söz konusu olursa kırmızı bülten ve diğerleri, herhangi bir suç söz konusu olduğunda hangi işlem yapılıyor ise, hiçbir ayrım gözetmeden eşit durumdaki bir vatandaşa ne uygulama yapılırsa o yapılır. bu konuda da kararlılığımız kesindir" demişti.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;