Deprem

'Hep böyle evsiz mi kalacağız?'

Çanakkale Biga yarımadasındaki deprem, birçok köylüyü evsiz bıraktı. Sarsıntılar devam ederken hasarlı evlerindeki eşyaları da çıkarmaya çalışıyorlar. Onlardan biri olan Hatice Yılmaz, "Lâzım olacak ilerde bize bu eşyalar. Hep böyle evsiz mi kalacağız ? Yapacak devlet bize bir şeyler" dedi.

Ayvacıklı köylüler, depremde hasar gören evlerinine girip, sağlam eşyalarını kurtarmaya çalışıyor. [Fotoğraf: Can Hasasu/Al Jazeera]

son üç gündür çanakkale'nin ayvacık ilçesini etkisi altına alan deprem fırtınası devam ediyor. yardım ekipleri tüm depremzedelere ulaştı, ihtiyaçları karşılandı. ancak sarsıntıların devam etmesi bölgedeki endişeli bekleyişi sonlanmasına engel oluyor.


akşam yağan sağanak yağışın ardından sabah doğan güneş depremzedelerin moralini düzeltti. bölge halkı ilk iş eşyalara bakmak için hasarlı evlerine gitti. üç çocuk annesi hatice yılmaz, hasarlı evinin önüne yığdığı eşyaları ayıklıyor:


"eve giremiyoruz. acele, acele attık bunları dışarı. toparlamaya çalışıyoruz, ne yapalım. lâzım olacak ilerde bize bu eşyalar. hep böyle evsiz mi kalacağız? yapacak devlet bize bir şeyler."


ayvacık'a bağlı yukarıköy, yardım operasyonunun merkezi haline geldi. buraya kurulan çadır kentte kalanlardan biri de neslihan çolak. eşi ve üç çocuğu ile birlikte 5.3'lük depremde evi ağır hasar gördü:


"sabah sallantıyla birlikte duvarların çatırdadığını duyduk. eşimle çocukları kapıp kendimizi kapıdan dışarı attığımızda, evin diğer tarafındaki duvar tamamen çöktü. görevliler gelip hasar tesbiti yaptı. yapılana kadar çadırdayız. bugün konteynerler de geldi. belki ona geçeriz."

 

Bölgedeki yatılı okuldan sorumlu Müdür Yardımcısı Fatma Aydoğdu okul binalarının hasarsız olduğunu söylüyor. [Fotoğraf: Can Hasasu/Al Jazeera]

okullar pazartesi açılabilir

devam eden depremler nedeniyle bölgedeki ilk ve orta seviyeli okullar tatil edilmişti. çanakkale il milli eğitim müdürlüğü, uzmanların yaptığı incelemelerden sonra prensip olarak okulların pazartesi günü yeniden açılmasını kararlaştırdı. fatma aydoğdu, şehit jandarma uzmançavuş aycan özdil yatılı bölge okulu'nda pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı. aydoğdu, yeni bir gelişme olmazsa, pazartesi ders başı yapma kararının hâlâ geçerli olduğunu söylüyor:

"bizim ve bölgedeki okulları uzmanlar inceledi. ufak tefek sıva çatlakları dışında, kolon ve kirişlerde hasar yok. şu haliyle eğitime başlanmasının bir sakıncası yok. ancak gerek il milli eğitim yetkilileri, gerekse diğer yetkililerle temas halindeyiz. depremler devam ettiği için, durumu izliyoruz. belirlenen tarihe kadar yeni bir hasar oluşursa durumu yeniden değerlendirebiliriz. ama şunu söyleyebilirim ki, en ufak bir risk halinde çocukları okula almamak konusunda bize inisiyatif verildi. çocukların güvenliği birinci önceliğimiz."

Hamide Öztürk'ün kızkardeşinin hasarlı evinde yörük halısı dokunan halı tezgahı, kurtarılmayı bekleyen eşyalar arasında. [Fotoğraf: Can Hasasu]

 

yörüklerin renkli dünyası

depremler özellikle bölgede yaşayan yörük türkmenleri etkiledi. çoğunlukla hayvancılıkla uğraşan yörükler, evlerini geleneksel yığma taş yöntemiyle inşaa ediyor. ne var ki bu türden evler depremin yarattığı enerjiye karşı pek dayanıklı değil. hal böyle olunca en çok hasar gören ev ve ahırlar yörüklere ait. 

renki giysileri ile dikkat çeken yörük kadınları, imece usulü evlerini toplamaya çalışılıyor. hamide öztürk, depremde yaralanan kızkardeşinin evindeki eşyaları topluyor. evin hemen girişinde ünlü yörük halılarının dokunduğu bir tezgah dikkat çekiyor. öztürk onu da götürecek ve şunları söylüyor:

"kızkardeşim fatma yavaş depremde yaralandı. depremden önce dokuduğu son halı zarar görmeden öylece duruyor. çocuklarla bunu da kaldırıp götüreceğiz. iyileşince inşallah kaldığı yerden devam eder. ben de dokuyorum da, onun işi farklı oluyor."

bölgede kızılay ve çevre belediyelere ait seyyar mutfaklar halka sıcak yemek sunuyor. kurulan sahra hastanesi depremzedelerin sağlık durumunu yakından takip ediyor. yetkililer yardımların ihtiyaç olduğu sürece devam edeceğini belirtiyor.   

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;