Hrant Dink cinayeti

Hrant Dink iddianamesi 5: Yol verilen cinayet...

Hrant Dink cinayeti iddianamesine Al Jazeera ulaştı. İddianamede, Dink cinayeti "yol verilen cinayet" olarak tanımlandı. Gülen Cemaati'nin Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarına engel olarak gördüğü İstanbul İstihbarat Müdürü Güler’i tasfiye etmek için cinayeti önlemediği ve bilgi gizlediği vurgulandı.

Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos'un önünde öldürülmüştü.

hrant dink cinayeti iddianamesinde ergenekon ve balyoz soruşturmalarının emniyet içinde bir yapı oluşturmak için hazırlandığı, istanbul istihbarat şube müdürü ahmet ilhan güler'in de bu soruşturmaların önünde engel olarak görüldüğü belirtildi.

"emniyet içinde yapının oluşmasına engeldi"

ramazan akyürek, ali fuat yılmazer ve çoşkun çakar’ın liderliğinde suç örgütü oluşturulduğu belirtilen iddianamede, "oluşturulan suç örgütünce emniyet teşkilatı içinde bir yapının oluşturulması amacıyla planlanan ergenekon ve balyoz soruşturmaları önünde engel olarak görülen istanbul istihbarat şube müdürü ahmet ilhan güler'den f/4 raporlarına yansıyan yasin hayal tarafından hrant dink'in ne pahasına olursa olsun öldürüleceği, bu amaçla hazırlıklara başladığı, takipten kurtulmak için telefonunu bir köyde bırakacağı gibi hayati öneme haiz bilgiler gizlenmiştir" denildi.

"güler’den bilgi saklandı ve tasfiye edildi"

istanbul istihbarat şube müdürlüğü'nde fethullah gülen cemaati olarak adlandırılan grubun yapılanması amacıyla, hrant dink cinayeti işleninceye kadar bu konuda hareketsiz kalındığını belirten savcılık şu ifadeleri kullandı:

"yapılması planlanan ergenekon operasyonlarının hazırlıklarını, oluşturduğu gizli, mevzuat dışı kurduğu c-5 bürosu'nda özel ekibi ile sürdürmüştür. c-5 bürosu olarak adlandırılan, gizli birimde hazırlığı yapılan ve başlatılması planlanan ergenekon operasyonlarına istanbul istihbarat şube müdürü ahmet ilhan güler'in ergenekon şüphelilerine isnad edilen suçlamalarla delillerin uyuşmamasından ve delillerin yetersizliğinden dolayı karşı çıkması nedeniyle;  yapılması planlanan ergenekon operasyonlarının önünde bir engel olarak görülmüş, istanbul emniyet müdürü celalettin cerrah'ın o dönemdeki gücü ve etkisinden dolayı, celalettin cerrah'a rağmen ahmet ilhan güler'in istanbul istihbarat şube müdürlüğü'nden uzaklaştırılmaması nedeni ile, hrant dink cinayetinden 6 gün önce istanbul istihbarat şube müdürü ahmet ilhan güler, istihbarat daire başkanlığı personel şube müdürü coşkun çakar tarafından ankara'ya istihbarat daire başkanlığı'na çağırılmıştır."

"yol verilen cinayet..."

dink cinayetine ilişkin iddianamede şu çarpıcı tespit yer aldı:

"şüpheli ali fuat yılmazer, ramazan akyürek ve coşkun çakar'ın yöneticiliğini yaptığı suç örgütü tarafından önceden detayları ile bilinen emniyet içinde bir yapılanmanın aracı olarak yol verilen cinayet tasarısı gerçekleşmiştir."

"öngörememiş olması mümkün değil"

ilhan güler’in bu bilgilerin kendisinden gizlenmiş olsa da suçlu olduğunu belirten savcılık, "18-19 yıl türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde istihbarat şube müdürlüğü veya daha alt kademe istihbarat birimlerinde görev yapan tecrübeli bir istihbaratçı olan şüpheli ahmet ilhan güler'in yüklenmiş olduğu kamu görevi ve konumu itibariyle yukarıda açıklanan nedenlerle hrant dink'in yaşam hakkına yönelik açık ve yakın bir tehlike altında bulunduğunu ön görmemiş olması mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

"1 saat 44 dakikada erhan tuncel’e ulaştılar"

iddianamede dink cinayetinin ardından istihbarat polisi, şüpheli muhitten zenit’in erhan tuncel’i telefonla aramasına da yer verildi.

cinayetin işlenmesinin ardından 1 saat 44 dakika sonra zenit’in tuncel ile görüştüğü anlatılan iddianamede, "bu durum cinayet haberinin duyulduğu anda ramazan akyürek, ali fuat yılmazer, engin dinç ve ercan demir’in tereddütsüz yasin hayal’in bu cinayeti işlediğini bildiklerini veya öngördüklerini açıkça ortaya koymaktadır" denildi.

"akyürek trabzon valisi'nden bilgileri sakladı"

iddianamede dönemin trabzon il emniyet müdürü ramazan akyürek’in de cinayete ilişkin bilgi saklandığı belirtildi. akyürek’in dink cinayetine dair elde edilen, istanbul il emniyet müdürlüğü ve istihbarat daire başkanlığı'na bildirilen istihbarat bilgilerini trabzon il jandarma komutanı'na ve trabzon valisi'ne iletmediği belirtildi.

"trabzon savcılığı'na bilgileri aktarmadı"

trabzon valisi başkanlığında; cumhuriyet başsavcısı, mit bölge başkanı, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü, garnizon komutanı ve sahil güvenlik komutanı'nın katılımı ile ayda bir yapılan "il emniyet ve asayiş" toplantısında, trabzon il emniyet müdürü olan şüpheli ramazan akyürek'in, dink cinayetine dair elde ettiği bilgiyi aktarmadığını belirten savcılık şöyle dedi:

"hrant dink cinayeti örgüt tarafından tasarlanmasına rağmen trabzon il emniyet müdürü görevlileri bu konu ile ilgili yasal işlem başlatıp trabzon cumhuriyet  başsavcılığına bildirmemişlerdir. trabzon il emniyet müdürlüğü görevlileri, hrant dink cinayetinin kim tarafından işleneceği, cinayetin hangi yöntemlerle işleneceği konusunda raporları kaleme aldıkları tarihte ve sonraki tarihlerde farklı bilgilere ulaşmalarına ve bu bilgiler doğru bilgiler olmasına rağmen bu bilgileri raporlara aktarmamış ve ilgili makamlara iletmemişlerdir."

"amaçları, suça iştiraklerini gizleme"

yasin hayal ve erhan tuncel gibi isimlere yönelik trabzon il emniyet müdürlüğü görevlileri tarafından yapılan takiplere konu belgelerin saklanması, "şüphelilerin iştiraklerini gizleme amacı" olarak yorumlandı.

"cerrah, dink’e yönelik tehditlerden bilgi sahibiydi"

iddianamede dönemin istanbul emniyet müdürü celalettin cerrah’a yönelik suçlamalar da belli oldu. cerrah’ın dink’e yönelik, öldürülmesinden önce yapılan tehditlere ilişkin bilgi sahibi olduğu belirtilen iddianamede, "ermeni patriği mutafyan tarafından 2004 yılında ermeni kurumlarına yönelik güvenlik tedbirleri alınması yönündeki dilekçe bizzat cerrah’a hitaben hazırlanmış ve gönderilmiştir" ifadeleri yer aldı.

"koruma tedbiri almalıydı"

cerrah’ın trabzon istihbarat’ı tarafından dink’e yönelik yasin hayal tarafından eylem yapılacağı bilgisini içeren yazıdan haberdar olmadığı belirtilen iddianamede, dönemin istanbul istihbarat şube müdürü ahmet ilhan güler’in söz konusu yazıyı cerrah’a sunmadığı yönünde beyanlar olduğu ifade edildi. iddianamede, "bu beyanlar gerçek kabul edilse bile dink’e yönelik saldırıların bir veya birkaçı dink’e yönelik koruma tedbirlerinin alınmasını zorunlu kılmaktadır. hrant dink’e şahsi ve fiziki koruma tedbirleri alınması için talimat vermesi gerekli iken bu talimatı vermemiştir" denildi.

hrant dink’e yönelik saldırı olasılığının arttığı tarihlerde koruma önlemlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirten savcılık, bu yöndeki tedbirlerin hiçbirinin alınmadığını belirtti.

"sydney’de suikast ihbarı arşivde çıktı"

iddianamede daha önce gün yüzüne çıkmayan bir istihbarat arşivine de yer verildi. dönemin istanbul istihbarat şube müdürü ahmet ilhan güler’in, hrant dink’e yönelik yaşanan gelişmelerden ayrıntılı olarak bilgi sahibi olduğu belirtilen iddianamede, "dink’e sydney’de suikast düzenleneceğine dair ihbar, ekinde bu ihbara dair mektup ile birlikte istanbul il emniyet istihbarat şube müdürlüğü'ne gönderilmiştir. bu bilgi istihbarat arşivinde mevcuttur" denildi. 

ergenekon sanıklarına takipsizlik

dink’in öldürülmesinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, ergenekon sanıkları ve emniyetçilerin de aralarında olduğu 50 kişinin şüpheli olarak incelendiği ortaya çıktı. inceleme sonucunda 50 kişiye yönelik dink’in öldürülmesinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada takipsizlik verildi. dava açılmasına gerek görülmeyen isimler arasında ergenekon davasında yargılanan mehmet fikri karadağ, ilhan selçuk, avukat kemal kerinçsiz, emekli general veli küçük, oktay yıldırım, hikmet çiçek, vedat yerener isimleri yer aldı. takipsizlik verilen isimler arasında ayrıca eski istanbul terörle mücadele şube müdürü olan ve "paralel yapı" soruşturması kapsamında müfettiş olarak rapor hazırlayan selim kutkan ile dink cinayetinin işlendiği dönemde malatya istihbarat şube amiri olan, şu anki konya kom şube müdürü ali loğoğlu gibi isimler bulunuyor.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;