IŞİD

Irak ordusu Musul yolunda

Musul’un IŞİD’den kurtarılması için yapılacak operasyon yaklaşırken, Irak ordusu askerleri Duhok - Musul yolunda harekete geçti. Al Jazeera muhabiri, olay yerinde.

bir buçuk yıldır aktörler arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı ertelenen musul operasyonu için uzlaşma sağlandı. yaklaşan operasyon öncesi irak ordusu askerlerinin duhok - musul yolu üzerinde harekete geçtiği görüldü.

birkaç hafta sürmesi planlanan operasyona katılmak üzere yola çıkan askerlerin araçlarının üzerinde hem irak hükümeti bayrakları hem de şii bayrakları göze çarptı. olay yerindeki al jazeera muhabirinin konuştuğu iraklı komutanlar, birliklerin arasında şii milislerin bulunmadığını, bayrakların aşure günü nedeniyle araçlara takıldığını ifade etti.

ninova bekçileri

kente sadece irak ordusunun gireceği konusunda uzlaşma sağlansa da, sünni halka göre tahran tarafından eğitilen şii milislerin de kente girmeyeceğinin garantisi yok. bu nedenle eski musul valisi esil nuceyfi emrindeki musullu sünni birlikler, türk askeri tarafından eğitildi.

kurulduklarında isimlerini haşdi vatani olarak belirleyen ve başika'da eğitim alan 3 bin kişilik kuvvet, artık ninova bekçisi ismiyle devam ediyor. al jazeera’ye konuşan nuceyfi’ye göre bu kuvvet, sünni halkın korkularını giderecek olan garanti.

amerikalı uzmanlar peşmerge üslerinde

hem irak ordusu içinde hem de peşmerge içinde bulunan amerikan askerlerine, musul operasyonu öncesi yenileri ekleniyor. son birkaç günde buna daha üst düzey askeri uzmanlar da eklendi.

şii milisler kerkük’te bekliyor

musul, irak’ta sünnilerin elindeki son ve en önemli merkez. şii iran’ın etkisi altındaki bağdat hükümetine bağlı olan diğer bölgeler tümüyle iran kontrolünde. bu kontrol, tahran tarafından eğitilen şii milisler üzerinden sağlanıyor. bu milisler, türkmen ve kürtlerin de yaşadığı kerkük’te de etkili.

şii milislerin operasyon sırasında ya da sonrasında musul kent merkezine girmesi bu sebeple musul halkının en büyük korkusu. buna ankara ve erbil de en başından beri şiddetle itiraz ediyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;