Kobani

IŞİD 'üç koldan saldırıyor'

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri IŞİD mevzilerini bombalamaya devam ederken, PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, IŞİD'in kentin iki mahallesine girdiğini açıkladı. Al Jazeera'ye konuşan PYD'nin ilan ettiği Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, "IŞİD üç koldan saldırıyor, kim ne yapacaksa şimdi yapsın" dedi.

Koalisyon güçleri Kobani'nin doğusundaki Kani Arap Mahallesi ve Mıştenur Tepesi'ndeki IŞİD mevzilerini vuruyor. [Fotoğraf: EPA]

reuters'a konuşan pyd eşbaşkanı asya abdullah, "işid, ağır silahlar ve tanklarla iki mahalleye girdi; çatışmalar çok yoğun, siviller ölebilir" dedi. 

ajansa konuşan ancak adını açıklamayan bir başka pyd yetkilisi ise, kentin doğusundaki bazı binaların işid'in eline geçtini söyledi. 

al jazeera türk'e konuşan, pyd'nin ilan ettiği kobani kantonu dış ilişkiler sorumlusu ibrahim kurdo, işid güçlerinin doğudan, batıdan ve güneyden saldırı halinde olduğunu ve büyük bir kuşatma altında olduklarını söyledi.

kurdo, "bize yardım etmek isteyenler şu anda etsin. kentte siviller var. şu an büyük bir kuşatma halindeyiz. dünya sesimizi duysun" dedi.

koalisyon güçleri bombaladı

abd merkez kuvvetler komutanlığı (centcom), abd ordusu ve koalisyon güçlerinin, suriye ve irak’ta, işid hedeflerine yönelik 12 yeni hava saldırısı daha düzenlediğini açıkladı.

centcom’un açıklamasına göre, abd ordusu ve koalisyon güçleri, işid’in suriye’deki hedeflerine, bombardıman ve savaş uçaklarıyla dokuz saldırı gerçekleştirdi. abd ordusu koalisyon güçlerinden ayrı olarak saldırı ve savaş uçakları kullanarak örgütün irak’taki hedeflerine üç saldırı düzenledi.

suriye’de, şiddetli çatışmaların yaşandığı kobani (aynul arab) kenti yakınlarındaki sekiz saldırıda işid’in beş silahlı aracı, bir ikmal deposu, kontrol kampı, lojistik kampı, sekiz barakası imha edildi. rakka’nın güneybatısındaki saldırıda ise örgütün dört silahlı aracı kullanılmaz hale getirildi, iki aracına da hasar verildi.

suriye’deki saldırılara ürdün'ün destek verdiği belirtilen açıklamada, kobani’deki durumun yakından izlendiği, kürt milislerin kentin büyük bir bölümünü kontrol ettiği bilgisi verildi.

irak’ta, ramadi’nin kuzeybatısındaki saldırıda işid’in bir kontrol noktası yıkılırken, musul’daki saldırıda ise örgütün dört silahlı aracı imha edildi, iki aracına hasar verildi. kerkük’ün güneyindeki saldırıda ise örgütün iki muharebe mevzii yıkıldı.

'ypg işid'i püskürttü'

afp’ye konuşan kobanili kürt yetkili, hava bombardımanlarının ‘etkili’ olduğunu belirtirken, “salı gününden itibaren durum değişti. ypg güçleri işid’i geri püskürttü” dedi.

kasabanın çevresindeki çatışmalar yoğunlaşırken, kobani merkezdeki caminin minaresi bir patlama sonucu yıkıldı.

ypg güçleri patlamaya kendilerinin neden olmadığını duyurdu. dumanların yükseldiği caminin kim tarafından vurulduğu bilinmiyor.

Burhan Ekinci

gazeteciliğe 2002 yılında dicle haber ajansı’nda başladı. beş yıl taraf gazetesi'nde bir yıl da imc tv’de çalıştı. türkiye gazeteciler cemiyeti’nden 2010 araştırma dalı’nda ödül aldı. al jazeera'de muhabir olarak çalışıyor.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;