Musul operasyonu

IŞİD'in kimyasal tehdidi

Askeri uzmanların Musul operasyonu ile ilgili en kötü senaryosu IŞİD'in kimyasal saldırıda bulunma ihtimâli. Al Jazeera, peşmerge güçlerinin ele geçirdiği IŞİD'e ait kimyasal başlıklı havan mermilerini görüntüledi.

 

sincar’da peşmerge güçlerine, kayyara’da amerikan askerlerine, tazehurmatı’da türkmen sivillere... son bir yıldır musul’un etrafındaki bu bölgelerde birden çok kimyasal silah saldırısı yaşandı.

amerikan istihbaratı, muhtemel musul operasyonu öncesi işid’in kimyasal silah kapasitesini öğrenmek için çalışma başlattı.

alınan örnekler laboratuvarlara gönderildi. çıkan sonuçlar hardal kimyasal ajanına işaret ediyordu. toz halindeki ham hardal ajanı, zehirli olmasına karşın daha az öldürücü özelliğe sahip. ancak yoğun olarak kullanıldığı zaman tehlikeli oluyor. esas tehlikeli olansa hardal gazı.

pentagona göre işid’in havan veya küçük roket başlıklarına yerleştirdiği kimyasal madde ham hardal. yani daha az öldürücü olan toz hali. ama örgütün daha etkili kimyasal silahlar yapma kapasitesi bulunuyor.

saddam döneminde irak’ın kimyasal silah programını yürüten uzmanlar vardı. bunların bazılarının işid saflarına katıldığı tahmin ediliyor. örgüt, suriye’de, esed güçlerine ait kimyasal başlıklı silahları da ele geçirmiş olabilir. bütün bu faktörler işid’ın kimyasal kapasitesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ortaya koyuyor.

işid’ın kimyasal silah fabrikaları

eylül 2016’da işid, koalisyon uçaklarının musul’daki tek ilaç fabrikasını vurduğunu ileri sürdü. pentagona göreyse, örgütün kimyasal silah fabrikası ve komuta merkezleri imha edilmişti.

Tazehurmatı'da sivilleri hedef alan IŞİD kimyasal saldırısında bir çocuk öldü, 400'den fazla kişi gazdan etkilendi.
her şey mart 2016’da, musul’un kuzey-batısında yer alan telafer bölgesinde abd özel kuvvetlerinin bir şüpheliyi yakalamasıyla başladı. amerikalılara göre, süleyman davut afari adlı bu kişi işid’ın kimyasal silah programının başında yer alıyordu. bombalanan hedefler de onun sorgusu sonucu belirlenmişti.

musul operasyonu ve kimyasal tehlike

işid musul’un güneyinde yer alan kayyara  bölgesinde ve onun hemen doğusunda yer alan kerkük’ün tazehurmatı ve dibis gibi bölgelerinde kimyasal başlık taşıyan roket ve havan saldırıları düzenledi.

tazehurmatı saldırısı sivil türkmenleri hedef aldı. yerleşim bölgelerine atılan kimyasal başlıklı el yapımı mühimmat en çok burada etkili oldu. hazırlıksız yakalanan çoğu kadın ve çocuklardan oluşan bölge ahalisinden 400’ü aşkın kişi kimyasal maddeden etkilendi. bir çocuk yaşamını yitirdi.

musul kent merkezinin 110 kilometre güneydoğusuna düşen kerkük’ün dibis kasabasına gittik. buradaki peşmerge hattı musul’a kadar uzanan işid bölgesinin sınırı. 

peşmerge üsteğmen hemin hüseyin, çevre köylerde yaptıkları operasyonlar sırasında ele geçirdikleri kimyasal başlıklı, el yapımı havan mermilerini gösteriyor. henüz kullanılan maddenin türü bilinmiyor ancak hüseyin, etkili olduklarını yaşayarak öğrendi:

“bir keresinde bizim bölgemize hemen arkasına iki kimyasal başlıklı havan mermisi attılar. iki üç arkadaşımızla birlikte olay yerine gittik. hepimizde mide bulantısı ve nefes darlığı olmuştu.”

işid hardal gazı elde etmeyi başardı mı ? suriye rejiminin sahip olduğu kimyasal başlıklı silahları elde etti mi? bu soruların yanıtlarını ne amerikalılar, ne de iraklı güvenlik kaynakları biliyor.

 

Zahidin Köşüş

1989 yılında ankara üniversitesi, iletişim fakültesi, gazetecilik bölümünden mezun oldu. show tv, star tv ve atv’de haber kameramanı olarak çalıştı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;