Kobani

Kobani'de bombalı saldırı

Türkiye sınırında bulunan Suriye'nin Kürt kasabası Kobani'de çatışma ve koalisyonun hava saldırıları sürerken, IŞİD kasaba merkezinde bombalı araçla saldırı düzenledi.

Konular: Ortadoğu, Suriye, IŞİD
ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri IŞİD mevzilerine yönelik hava operasyonlarını sürdürüyor. [Fotoğraf: Reuters]

al jazeera'ye konuşan kobani kantonu savunma bakanlığı yardımcı öcalan iso, bomba yüklü bir kamyonun kobani’nin doğusundan şehre hızlı bir şekilde girmek isterken, ypg'liler tarafından açılan ateş sonucu havaya uçurulduğunu söyledi. 

iso, kobani'nin sanayi bölgesinde çatışmalar olduğunu, koalisyon uçaklarının akşamüstü bu bölgeyi üçüncü kez bombaladığını aktardı. 

kobani'nin yüzde 70’nin kendi ellerinde olduğunu söyleyen iso, "yüzde 30’unda ise işid ile çatışıyoruz" dedi. 

al jazeera'ye konuşan bölgedeki pyd kaynaklarına göre, kobani’nin doğu, güney ve batı kısımlarında yakın mesafeden çatışmalar sürüyor. 

beyaz saray ulusal güvenlik danışman yardımcısı tony blinken ise perşembe günü itibariyle kobani'nin yüzde 40'ını işid'in kontrol ettiğini söyledi.

abd öncülüğündeki koalisyon güçleri işid mevzilerine yönelik hava operasyonlarını sürdürüyor. cuma günü suriye'de dokuz hava saldırısı düzenleyen koalisyon bunların yedisini kobani (aynul arab) ve çevresinde gerçekleştirdi.

kaynak: al jazeera

Burhan Ekinci

gazeteciliğe 2002 yılında dicle haber ajansı’nda başladı. beş yıl taraf gazetesi'nde bir yıl da imc tv’de çalıştı. türkiye gazeteciler cemiyeti’nden 2010 araştırma dalı’nda ödül aldı. al jazeera'de muhabir olarak çalışıyor.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;