[an error occurred while processing the directive] MEB'in eğitim yılı haritası | Al Jazeera Turk - Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar, Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri ve analizler [an error occurred while processing the directive] [an error occurred while processing the directive]

Eğitim

MEB'in eğitim yılı haritası

16 milyon 400 bin öğrenci dersbaşı yapıyor. Yeni eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı uygulamaları da tarihe karışıyor. Bakanlığın ele alacağı konuların başında öğretmenlerin niteliği, müfredat ve okulların fiziki güvenliği var.

Konular: Eğitim, Türkiye
Yeni eğitim yılında MEB'in öncelikli gündemlerinden biri de öğretmen niteliği ve müfredat [Fotoğraf: AA-Arşiv]

2014-2015 eğitim - öğretim yılı tarihe karışacak uygulamalar ve ilk kez hayata geçirilecek projelerle başlıyor. 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmenin dersbaşı yapacağı yeni eğitim yılında, milli eğitim bakanlığı’nın (meb) ele alacağı konuların başında öğretmenlerin niteliği, müfredat ve okulların fiziki güvenliği var.

dört yıl önce yapılan milli eğitim şurası, bu yıl 19. milli eğitim şurası adıyla toplanacak. şuranın gündem maddeleri bu yıl ele alınacak konuların da ipucunu veriyor. aralık ayında toplanacak şuranın öncelikli gündem maddelerinden biri ‘öğretmen niteliği’ olacak.

eğitimciler, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, akademisyenler öğretmen niteliğini artırmanın yollarını konuşacak.

milli eğitim bakanlığı'nın yol haritasının çıktığı şurada bu yıl öncelikli gündem maddeleri şunlar olacak:

avcı'nın beğenmediği müfredat da tartışılacak

milli eğitim bakanı nabi avcı’nın da "bizim müfredatlarımız, ders programlarımız maalesef bilgi yüklemeye yönelik. biz hâlâ pek çok dersimizde, ilkokulda da, ortaokulda da, lisede de hâlâ çocuklara bilgi yüklemeye çalışıyoruz" diye eleştirdiği müfredat, eğitim şurasının gündeminde.

çocuklara bilgi yüklemekten öte ‘öğrenmenin öğretileceği’ bir müfredat ve ders programının içerikleri konuşulacak.

okullara iş güvenliği uzmanı

okullardaki fiziki güvenlik eksikleri nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar, özellikle son bir yıldır meb’in daha yoğun gündeminde. gündem çocuk derneği ve meb, ‘okullarda fiziki güvenlik standartları’ için yaklaşık bir yıl önce protokol imzalamıştı. bu protokolden ayrı olarak da meb, iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği, okullarda iş güvenliği uzmanı bulundurulması için illere genelge gönderdi. 

bu sayede öğretmen ve diğer çalışanların sağlık ve güvenli için binaların uygun fiziki koşulları olup olmadığı denetlenmesi amaçlanıyor. bakan avcı, okullarda engellilere yönelik düzenlemeleri ve çevre güvenliğinin de değerlendirileceğini vurguluyor.

okul öncesinde ikili eğitim

yeni eğitim yılında tarihe karışacak uygulamaların yanı sıra ilk kez hayata geçirilecek uygulamalar da var. bakanlık, daha fazla sayıda çocuğun okul öncesi eğitimden faydalanabilmesi için tüm okul öncesi eğitim kurumlarında  sabahçı, öğlenci olmak üzere ikili eğitim uygulaması yapılmasına karar verdi. 

performans ödevleri tarih oldu

müfredattaki kazanımların öğrenciler tarafından daha iyi öğrenilmesi için verilen performans ödevleri tarihe karıştı. yıllardır ödevlerin veliler tarafından yapıldığı eleştirileri ifade ediliyordu. artık performans görevi puanı yerine ders etkinliklerine katılım puanı uygulanacak.

seçmeli dersler notla değerlendirilecek

seçmeli dersler puanla değerlendirilecek. böylece derslerin daha ciddiye alınması ve nitelikli bir eğitimin gerçekleşmesi için, uygulanan seçmeli derslerin öğrencilerde bıraktığı etkinin objektif olarak değerlendirilmesi amaçlanıyor.

çocuk kulüpleri

bakanlık, okul öncesi eğitim kurumları ve ilkokullarda eğitim ve öğretim saatleri dışında açılacak kulüplerde, öğrencilerin bilim olimpiyatları ve proje, güzel sanatlar, beden eğitimi ve spor, halk oyunları, geleneksel çocuk oyunları, yabancı dil gibi konularda yeteneklerinin desteklenmesi için çocuk kulüpleri açacak.

kulübe günde iki saat katılan çocuğun aileye maliyeti aylık 43 tl ile 86 tl arasında olacak.

öğretmen liseleri kalktı

meb, 299 anadolu öğretmen lisesini kademeli olarak fen, sosyal bilimler ve anadolu liselerine dönüştürdü. öte yandan artık tüm liseler ‘anadolu lisesi’.  lise türleri altı temel başlıkta toplandı; sosyal bilimler liseleri, fen liseleri, anadolu liseleri, anadolu  imam hatip liseleri, anadolu meslek liseleri ve  çok programlı anadolu liseleri.

temel liseler başlıyor

ilk kez dershaneden okula dönüşen okullar dersbaşı yapacak. türkiye genelinde 117, istanbul’da da 13 lise kendilerine verilen ‘temel lise’ adıyla eğitime başlayacak. henüz dönüşmeyen dershanelerin ise son eğitim yılı olacak. dershaneler 1 eylül 2015’e kadar faaliyetlerini sürdürebilecek.

okul müdürleri değişti

dershanelerin dönüşümü için hazırlanan yasada milli eğitim bakanlığı yönetim kadrosuna ve okul yöneticilerine ilişkin maddeler de vardı. türkiye’de dört yıl ve üzerinde okul müdürü olarak çalışan eğitimcilerin görev süresi doldu. türkiye’de bu durumda tam 16 bin okul müdürü vardı. bu müdürlerin, yapılacak değerlendirme sonrası alınacak puanlara göre 2014-2015 eğitim yılında görevlerine devam edip etmeyeceklerine karar verildi. 16 bin öğretmenden 7 bini 75’in altında puan aldıkları gerekçesiyle başarısız sayıldı ve görevlerine son verildi. yani bu eğitimciler okul müdürü olarak değil öğretmen olarak meslek hayatlarına devam edecek. uygulama hükümete yakın sendikanın kadrolarının atandığı iddialarını da beraberinde getirdi.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;
[an error occurred while processing the directive]