Türkiye

MHP 8 Nisan'ı bekliyor

MHP’de muhalif hareket ile Genel Merkez arasında beş aydır devam eden kongre tartışmasında kritik gün 8 Nisan. Topladıkları imzalara rağmen kongre kararı almayan Genel Merkez’i mahkemeye veren muhaliflerin talebi ile ilgili karar açıklanacak. Mahkemenin kararı hangi yönde olursa olsun MHP’de tartışmaları bitirmeyecek gibi görünüyor.

Konular: MHP

milliyetçi hareket partisi’nde 1 kasım seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla partide başlayan yönetim tartışması beş aydır devam ediyor. bu süreçte genel başkanlık için aday olacağını açıklayan sinan oğan, koray aydın ve meral akşener olağanüstü kurultayda seçim yapılmasını sağlayacak tüzük değişikliği için kongre toplanmasını talep etti.

bu amaçla delegelerden tüzükte belirtilen sayının üzerinde 543 imza toplandı ve genel merkez’e iletildi. ancak genel merkez “kurultayı toplama kararının kendisine verildiği ve olağan kurultay’ın tarihinin 18 mart 2018” olarak belirlendiği gerekçesiyle bu talebi reddetti.

mahkemenin mhp kararı 8 nisan’da

bu ret kararının ardından mhp genel merkezi ile muhalifler mahkemelik oldu. mhp yönetiminin savunmasını alan mahkeme, kararını 8 nisan cuma günü verecek. karar ile ilgili çeşitli beklentiler var. kurultay toplanması için delegelerin imzalarının yeterli olduğu belirtilip, çağrı yapacak heyet görevlendirilebilir. ya da mahkeme “yetkisizlik” kararı verebilir, yani bu konuda karar merciinin kendisi olmadığı yönünde karar alabilir, dolayısıyla kurultay toplanmasının önünü açmayabilir.

farklı yorumlara yol açabilecek başka seçenekler de var ancak karar hangi yönde çıkarsa çıksın beş aydır süren tartışmalar için önemli bir aşama olacak. muhalifler kararı çalışmalarını yürüttükleri merkezlerden takip edecek. koray aydın ve sinan oğan mahkeme kararının açıklanacağı gün ankara’da olacak. iki isim de yakın kurmaylarıyla kararı ankara’da bekleyecek. meral akşener ise istanbul’da olacak. akşener de mahkemenin kararını ekibiyle birlikte takip edecek ve sonraki döneme ilişkin stratejisini bu karara göre hafta sonunda şekillendirecek.

özdağ rize’de açıklama yapacak

imza toplanma aşamasından sonra muhalif harekete katılan ümit özdağ ise karar hangi yönde çıkarsa çıksın adaylığını açıklamak üzere 9 nisan cumartesi günü rize’de olacak. mahkeme kararı özdağ’ın yol haritasını da belirleyecek.

her yol temyize çıkacak

bu aşamaya kadar gözler önünde olmasa da birlikte hareket eden oğan, akşener ve aydın mahkemeden kurultay toplanmaması yönünde bir karar çıkması durumunda bu kararı temyize götürme konusunda da ortak hareket edecek.

kurultay kararı çıkması durumunda ise temyize başvuracak olan genel merkez olacak. mhp genel başkanı devlet bahçeli'nin, kararın açıklanacağı gün yöneticiler ile birlikte ankara'da olması bekleniyor. mahkeme kararı ile ilgili al jazeera’ye tek cümlelik bir değerlendirme yapan mhp genel başkan yardımcısı semih yalçın, “sadece berlin’de değil ankara’da da hakimler var” dedi. yalçın, genel merkez’in karar açıklandıktan sonraki yol haritasına ilişkin olarak ise bir değerlendirme yapmadı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;