2014 Yerel seçim

MHP’li Ermenilerden milliyetçilik vurgusu

Nerses Yeramyan ve Elmas Giragos, yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi saflarında başkan yardımcılığı ve meclis üyeliği için yarışıyor. İki aday da MHP'ye karşı önyargıların haksız olduğu görüşünde.

Elmas Giragos, partisi hakkında önyargılar olduğunu söyledi. Giragos sözkonusu önyargıları 'afaki' olarak tanımladı. [AJT-Vercihan Ziflioğlu]

30 mart yerel seçimleri türkiye'deki azınlık cemaatlerinin siyasette ilk kez bu kadar aktif rol aldığı bir seçim oluyor. chp, hdp ve bdp başta olmak üzere farklı partilerden ermeni, rum ve musevi çok sayıda azınlık  mensubu aday eşbaşkanlık ve meclis üyeliği için yarışıyor. elmas giragos ve nerses yeramyan da adaylar arasında. sürpriz olan ise her ikisinin de mhp'yi tercih etmiş olması.

iki aday da milliyetçi olduklarını söylüyor. seçimlerde meclis üyeliği için adaylığını koyan 1973 doğumlu elmas giragos mhp’ye karşı haksız önyargılar olduğunu savunuyor. başkan yardımcılığı için adaylığını koyan diş hekimi nerses yeramyan ise kendisini milliyetçi ve atatürkçü olarak tanımlıyor.

“melez türk'üm”

al jazeera’ya konuşan yeramyan, bakırköy belediyesi başkan adayı mustafa turan ile 30 yılı aşkın süredir çok yakın dostlukları olduğunu, turan’ın teklifiyle seçimlere adaylığını koyduğunu söyledi. anne tarafından rum, baba tarafından ermeni olan yeramyan kendisini şu sözlerle tanımladı:

"annem rum, babam ermeni, ben melez bir türk'üm."

yeramyan "ait olduğunuz toplumlardan mhp’den adaylığınız nedeniyle tepki aldınız mı, bundan sonra tepki alacak olursanız tavrınız ne olur" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"tepki almaktan ziyade hayır dualarını aldım, allah tamamına erdirsin, diyorlar. tepkiler son derece olumlu fakat herhangi bir reaksiyonla karşılaşacak olursam kendimi gayet güzel savunurum. ben hırçın bir insanım, milletimi savunmasını da iyi bilirim."

milliyetçi ve atatürkçü olarak yetiştiğini söyleyen yeramyan açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

”ilk eşim hakim kızıydı, ikinci eşim bir albay kızı. ben millet ve dinle ilgili ayrım yapmam. iki oğlum ve bir kızım var, onlar da milliyetçi. oğullarım cuma namazı da kılarlar.”

“yiyip içmekle olmuyor” 

azınlık toplumlarının siysette aktif olmamasını eleştiren yeramyan şunları söyledi:

"bu memlekette yaşıyorsak fikirlerimizle, görüşlerimizle yardımda bulunmamız lazım. sırf yiyip içip yatmayla bu memlekette güzel şeyler olmaz."

"Annem Rum, babam Ermeni, ben melez bir Türküm" diyen Nerses Yeramyan MHP'den aday.
[[AJT-Vercihan Ziflioğlu]]

"milletvekili olmakla ilgili planlarınız var mı" sorusuna ise yeramyan şu yanıtı verdi:

"teklifler gelirse düşünürüz, yardımcı olmaya hazırız. ilk eşim tarafından chp’den yakın akrabalarım var. chp’ye de, akp’ye de oy verdim fakat bundan sonra mhp’den yana ağırlık koyacağım çünkü mhp vatanını ve milletini seven bir parti.”

“önyargılar afaki”

partinin br diğer ermeni adayı giragos, adaylığını mhp’den koymasının nedenini şu sözlerle açıkladı:

“vatanın bölünmezliğine inanıyorum, aynı bayrak altında yaşıyoruz. mhp türk kültürünü yaşatan; dini, ırkı ayırt etmeyen bir parti, bu nedenle bana çok yakın geldi.” 

mhp ile ilgili kamuoyunda haksız önyargılar olduğunu söyleyen giragos şöyle devam etti:

”önyargılar çok afaki, mhp’yi anlamak için içinde olmanız gerekiyor.”

giragos, gelecekte mhp’den milletvekili olmayı hayal ettiğini de söyledi. "ait olduğunuz toplumdan adaylığınız nedeniyle tepki aldınız mı" sorusuna ise yanıtı şu oldu: "arkadaşlarım beni cesaretlendirdiler. çevremdeki ermeni, rum, süryani arkadaşlarım bırakın tepkiyi, bana destek veriyorlar."

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;