Seçim özel

Ordu'nun dereleri nereye akacak?

Ordu’da AK Parti 7 Haziran'da yaklaşık 3500 oy ile CHP’ye bir sandalye kaybetti. MHP yüzde 13’e yaklaşan oy oranıyla milletvekili çıkaramadı. 1 Kasım yaklaşırken küçük oy kaymaları bile tabloyu değiştirebilir.

Şehirdeki sosyal hareketliliğe rağmen, bir seçim havası yok. [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]

ordu’ya girer girmez göze çarpan sosyal hareketliliğe, sahillerinde koşan, sohbet eden insanların çokluğuna, vızır vızır işleyen teleferiğin cazibesine rağmen, şehirde seçim havası pek hissedilmiyor. ama seçmenlerle konuşunca, ince hesapların yapıldığını, küçük oy kaymalarının bile tabloyu değiştirebileceğini anlatıyorlar.

ordu’da 7 haziran seçimleri sonuçlarına bakınca, 2011 seçimlerine göre ak parti’nin neredeyse yüzde 7’lik bir düşüşü var. chp ise yüzde 6 oranında oy artırdı. mhp oylarındaki artış da yüzde 1. bu şartlar altında oluşan tablo ak parti’ye 3, chp’ye 2 milletvekili getirdi. mhp 53 bin oyla, yüzde 13'e yakın bir oran yakalamasına rağmen milletvekili çıkaramadı. ama partilerin oy oranlarında olası küçük oynamalar, bu tabloyu bambaşka bir hale sokabilir. bu nedenle de bütün partilerin listelerinde değişiklik yaptığı gözleniyor.

chp’de aday etkisi

ordu’da mhp ya da ak parti’ye oy verdiğini söyleyen seçmenler bile chp’nin birinci sıra adayı seyit torun’un şehirde sevilen bir isim olduğunu söylüyorlar.

Seyit Torun
[[Fotoğraf: CHA]]
torun, ordu büyükşehir belediyesi olmadan önce 2004 ve 2009’da üst üste belediye başkanlığı yapmış bir isim. ordu, büyükşehir olduktan sonra yapılan 2014 yerel seçimlerindeyse yüzde 34 oy almış. aynı seçimlerde chp’nin il genel meclisi için yüzde 24 oy alması torun'un kişisel etkisinin kanıtı. torun, dsp ve chp arasında gidip gelmiş ama bir akp’linin dediğine göre ‘her evde karşılığı olan’ biri. ordulu bir mhp’li de, torun’u 'hakkında hiç yolsuzluk iddiası çıkmamış siyasetçi' olarak tanımladı.

chp’nin ikinci sıra adayı mustafa adıgüzel de şehirde sevilen bir doktor. chp 3. ve 4. sıra adaylarınıysa 1 kasım seçimleri için değiştirdi. 

ordu’da turizm işletmeciliği yapan ersin erdoğan da şehirde ak parti’ye karşı "terör olayları" nedeniyle bir tepki olduğunu ama bu tepki oylarının adresinin mhp değil, chp olabileceğini söylüyor. dikkat çektiği başka bir nokta da, şehirde seçim havası olmadığı ama chp örgütünün en sıkı çalışan parti örgütü olduğu:

"burada seçmen, partisinin genel politikalarına, parti içi hizipleşmelere ve aday kimliğine bakar. burası küçük bir yer, herkes birbirinin ciğerini bilir. mhp’nin adayı çok güçlü bir isim değil. o yüzden oylarını arttırabileceklerini düşünmüyorum. onların oyu, chp’ye gidebilir.

mhp de aday değişikliği yaptı

Sigortacı Aydın Gürdal, MHP'nin Ordu'daki aday değişikliğinin milletvekilliği kazandıracağını düşünüyor. [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]

mhp'yi destekleyen sigortacı aydın gürdal ise, partisinin milletvekilliği kazanabilmesi için yaklaşık 5000 oya ihtiyaç duyduğunu, tercihini değiştirecek çok seçmen olduğunu söylüyor. ona göre, ordu’da 2011 seçimlerine göre yaşanan yüzde 3’lük katılım düşüklüğünde sandığa gitmeyenlerin büyük bir çoğunluğu akp’liler:

“burada, eskiden ak parti’ye oy vermiş ama şimdi partisine kırgın bir kitle var. ya da ak parti’ye gönülsüz oy verenler. ama önleri açılırsa, bir alternatif bulurlarsa oraya yönelebilirler. mhp o oyları alabilir.”

mhp 7 haziran’da ordu’daki adayı cemal enginyurt yerine, birinci sırasına eski ziraat odaları başkanı onur şahin’i koydu. şahin, ordu’nun geçim kaynağı fındık üreticisinin de yakından bildiği bir isim. halen ağaç işleri ticaretiyle ilgileniyor.

gürdal’ın deyimiyle şahin, milliyetçi ama muhafazakar kimliği de ön planda olan bir isim. şahin'in şehrin muhafazakarlarına ve kırgın ak partililere hitap edebileceğini düşünüyor.

ancak şehirde konuştuğumuz hem ak partililer, hem chp’liler, mhp’deki bu aday değişikliğinin dengeleri değiştirmeyecebileceğine dikkat çekiyor. chp’lilere göre, mhp’nin yeni adayı, ak parti’ye yakın olarak algınanıyor ve tabanda "yeni bir tuğrul türkeş olur mu?" endişesi yaratıyor. akp’lilere göreyse yeni mhp adayı, parti içindeki yerel hizipleşmeyi artırdı.

ama şahin’nin adaylığının mhp’ye milletvekili çıkarmak için ihtiyaç duyduğu oy artışını getirebileceğini düşünenler de var. onlar da bir önceki mhp adayının ilçelerde partinin oyunu artırdığını ama merkezde oy düşüşü yaşandığını, şahin’in ise merkez ilçe altınordu’da belediye başkanlığına aday olduğunu ve yüzde 25 oy aldığını hatırlatıyor.

ak parti’nin listesi de değişti

nasıl mhp, ak parti’nin oylarından kendilerine oy kayması olacağını düşünüyorsa, ak parti de, şehirdeki milliyetçilerden oy almayı planlıyor. 

Metin Gündoğdu
[[Fotoğraf: CHA]]
ak parti, 7 haziran’da seçimlere sırayla başbakan yardımcısı numan kurtulmuş, avukat oktay çanak, ihsan şener ve ayşe tomakin ile girmişti. ama 1 kasım seçimleri için 3. sıraya metin gündoğdu, 4. sıraya ergün taşçı’yı getirdi.

akp’nin ordu 3. sıradaki adayı gündoğdu, büyük birlik partisi genel başkan yardımcılığı ve sekreterliği yapmış bir isim. ancak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bbp’nin de desteklediği ekmeleddin ihsanoğlu’nu değil, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ı destekleyince partisinden ihraç edildi.   

ordu’da 7 haziran’da yapılan seçimlerde saadet partisi de yaklaşık on bin oyla yüzde 2 oranına ulaştı. saadet partisi, 7 haziran seçimlerine bbp ile ittifak halinde girmişti. dolayısıyla gündoğdu’nun saadet partisi’ne giden oyların bir kısmını getirip getiremeyeceğini sorduğumuz değişik partilerden ordulular, "olmaz, saadet partisi'nin oyu burada kemiktir. başka partiye kolay kolay yönelmezler' diyorlar.

ak parti yatırımlara rağmen oy kaybı yaşadı

ak parti hükümeti türkiye’nin ilk deniz hava limanı olan giresun ordu havalimanını bu sene mayıs ayında hizmete açmıştı. ancak ordu halkı, biletlerin pahalı olmasından ve hava alanında yaşanan aksaklıklarından şikayet ediyor.

karadeniz ile akdeniz’i birbirine bağlayan, yüz elli yıllık bir proje olan ve ordu’dan başlayan yola yapılan yatırımlar da ak parti’nin övündüğü projeler arasında. ancak bu projelere rağmen ak parti’nin ordu’da oylarında düşme yaşandığı da bir gerçek. bunda 7 haziran seçimleri öncesi ilden çıkan milletvekili sayısının altıdan beşe düşürülmesi de etkili. ordulular, "büyük şehir olduk ama aynı zamanda milletvekili sayımız da düşürüldü" diyorlar.

ordu’da küçük bir lokanta işleten ahmet becioğlu da ak parti’nin yatırımlarına dikkat çekiyor:

Ordu'da esnaflık yapan Ahmet Becioğlu, AK Parti'nin yatırımlarının da önemli olduğunu ancak CHP adayının da halk tarafından sevildiğini söyledi.
[[Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]]

burada ak parti’nin numan kurtulmuş gibi başbakan yardımcısı var. havaalanı yapıldığı halde, akdeniz-karadeniz yolu yapıldığı halde, oylar düşüyor. doğru burada chp adayı seviliyor, o bir etken ama türkiye’de ak parti oylarında düşüş var. burada da aynı.

ordu’da öğrenciliğinden beri ak parti içinde yer almış öğretmen hasan acu, yatırımlara rağmen akp’nin oylarının düşmesini şöyle açıklıyor:

ben öğrenciydim. 2002’de ak parti iktidara geldiğinde fatsalılar teşkilata gelip, 'bizim derdimiz çok. biz, ikinci bir noter istiyoruz. bir de, doğum uzmanı bir kadın doktor’ demişlerdi. bunlar hemen yapıldı. izleyen yıllarda da böyle oldu hep. insanlar da değişmeye başladı, haklı olarak ‘iktidarsınız tabii ki yapacaksınız’ demeye başladılar.”

bununla birlikte acu, ak parti’nin ordu’da oylarını arttıracağını düşünüyor. teşkilatın, 7 haziran seçimlerine göre daha sıkı çalışacağını, 1 kasım seçimlerinin telaffisinin olmadığını anladığını söylüyor.

ona göre de ordu’da 7 haziran seçimlerinde sandık başına gitmeyen ak partililer, bu seçimlerin önemini anladıkları için bu sefer partileri için oy kullanacaklar. ayrıca, akp'nin mhp’nin genel siyasetini uzlaşmaz bulan mhp’lilerden de oy alabileceklerini iddia ediyor. "seçmen de istikrar istiyor bu nedenle ak parti’yi tercih edecek ve ak parti yine en az 3 milletvekili çıkaracak" diyor. 

Ersin Erdoğan, Ordu'da derelerin nereye akacağının belli olmadığını söyledi. [Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera Türk]

ordu’da partiler arası küçük oy kaymaları bile sonuçları etkileyebilecek durumda ama konuştuğumuz seçmenlere göre, durumun değişmemesi yani akp’nin 3, chp’nin 2 milletvekili çıkarması en olası gördükleri sonuç. turizm işletmecisi ersin erdoğan da böyle düşünenlerden ama ekliyor:

"ordu’nun derelerinin nasıl ve ne yöne akacağı her zaman belli olmaz.”

kaynak: al jazeera

Ayşe Karabat

1970 yılında ankara'da dünyaya geldi. orta doğu teknik üniversitesi siyaset bilimi bölümünden mezun oldu. 1995’den beri çeşitli dergi, gazete ve tv kanallarında muhabir olarak çalıştı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;