Spor

Savaştan kaçtı milli takıma seçildi

Abdulmalek Mardinli, 2010'da ziyaret için geldiği Türkiye'den, tam o sıralarda ülkesi Suriye'de patlak veren iç savaş yüzünden dönemedi. Genç cimnastikçi artık Türkiye'nin başarısı için ter döküyor.

Konular: Diğer Sporlar

abdulmalek  mardinli 17 yaşında. almanya’da başlayan hayatı, memleketi suriye’de devam etti. 2010 yılında annesinin doğup büyüdüğü türkiye’ye yaptıkları ziyaret onun hayatını değiştirdi.

suriye’de patlak veren iç savaş yüzünden ülkelerine dönemeyen mardinli ailesi, ikinci vatanları olan türkiye’ye yerleşti.

yaşanan tüm bu zorluklar, türkiye’ye gelen abdulmalek mardinli’yi, başarılı bir cimnastikçi olma hayalinden vazgeçiremedi. daha iyi olabilmek için iki kat fazla çalıştı. mersin’de gençlik ve yaşam merkezi spor kulübü ile tanışan abdulmalek, annesi sayesinde türk vatandaşlığına geçti.

iki yıl önce katıldığı türkiye şampiyonası’nda elde ettiği üçüncülük, ona milli takımın kapısını açtı. ay  yıldızlı mayoyla iki uluslararası organizasyonda mücadele etti.

abdulmalek mardinli 2020 olimpiyatları'nda ay yıldızlı formanın hayalini kuruyor:

"hırs yaptım aslında, iyi bir sporcu değildim. çift antrenman yaptım. daha iyi bir sporcu oldum. hedefim avrupa şampiyonu olmak ve 2020 olimpiyat oyunları'na katılmak."

abdulmalek, çalışmalarını, kendisi gibi sporcu olan abisi murad ve eski milli cimnastikçi manolya akın denetiminde sürdürüyor. ilk hedef,  daha önce kıl payı kaçan türkiye şampiyonluğu. ancak abdulmalek’in hedeflerine giden yolda, çözülmesi gereken önemli sorunlar var.

abdulmalek mardinli'nin antrenörü manolya akın, federasyondan yeterli destek görmediklerini söylüyor:

"bireysel sporlarda türkiye’nin talihsizliği bizim de talihsizliğimiz. kendi yağımızda kavrulmaya çalışıyoruz. olimpiyat hedefleyen bir sporcunun ekibi ve sponsoru olması gerek. geçtiğimiz sene türkiye üçüncüsü olan malik, şartlarımız daha iyi olsaydı birinci olurdu."

abdulmalek, mersin’de annesi, babası, iki ağabeyi, ablaları ve yeğenleriyle bir arada. ailenin reisi muhammed mardinli, eski suriye cimnastik şampiyonu. suriye’de kendine ait dükkanları varken, şimdi işsiz. en büyük destekçisi eşi aynur mardinli.

türkiye'de sıkıntılı günler geçirdiklerini söyleyen aynur mardinli, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'a mektup yazarak oğlu için yardım istediğini anlattı:

“suriye’de durumumuz çok iyiydi, varımızı yoğumuzu orada bıraktık. zor durumdayız. abdulmalek’in önemli yerlere gelmesini istiyoruz. bu çocuğa destek lazım. bunun için recep tayyip erdoğan’a bile mektup yazdım. benim tc kimlik numaramı, oğlumunkini de ekledim. ama maalesef daha cevap gelmedi.”

mardinli ailesinin geleceği için en küçük oğullarının başarısı büyük önem taşıyor. onların en büyük hayali abdulmalek’i olimpiyatlarda görebilmek.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;