Kadına şiddet

#SenDeAnlat

Sosyal medyada Özgecan Aslan cinayetinin ardından başlatılan #sendeanlat etiketiyle, kadınlar başlarından geçen cinsel taciz olaylarını anlatıyor. Amaç tacizin ne kadar yaygın olduğunu göstermek.

Twitter 2014'ün ikinci yarısına ait şeffaflık raporunu yayımladı. [Fotoğraf: Shutterstock]

13 şubat cuma günü başlatılan ve bu yazının yazıldığı saate kadar yaklaşık 70 bin kez kullanılan etiket, türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan birçok kadının ve genç kızın, yaşları, görünümleri veya sosyoekonomik durumları ne olursa olsun en az bir kere tacize uğradıklarını ortaya koyuyor. 

#sendeanlat etiketine Türkiye'nin her tarafından katılım var. [Kaynak: Trendsmap]

birçok tweet aynı zamanda tecrübelerin ortaklığına dikkat çekiyor. fiili tacizin kendisi kadar, her an her yerde yaşanabilecek olmasının getirdiği "tetikte olma" durumundan da bahseden kadın çok. kadınlar böyle yaşamanın ne kadar boğucu olduğuna dikkat çekiyor.

çantada biber gazı, çakı taşıma gerekliliği, toplu taşıma araçlarında sırtını cama dayamak zorunda olmak, taksiye binerken plaka almak ve plakanın alındığını şoföre belli etmek, kadınların yalnız kaldıkları araçlarda ve sokaklarda telefonla bazen aslında var olmayan ağabeylerini, babalarını arıyormuş gibi yaparak yüksek sesle konuşmaları, evde yalnızken kapıya gelen kurye, görevli gibi erkeklerin önünde evdeki hayali bir erkeğe seslenmek birçok kadının dile getirdiği önlemlerden sadece bazıları.  

#sendeanlat etiketinin ortaya koyduğu tablolardan biri, uzmanlar ve verilerce de desteklenen olgulardan birini doğruluyor: cinsel taciz ve saldırı, kadınlara ve çocuklara tanımadıkları, ilk kez karşılaştıkları yabancılardan daha sık akrabaları, komşuları ve aile üyeleri tarafından yapılıyor. etiket vasıtasıyla aktarılan taciz ve şiddet vakalarının birçoğunda tacizi gerçekleştiren erkekler öğretmen, sınıf arkadaşları, mahalle esnafı, yakın veya uzak akrabalar. 

etiketi kullanarak yazan erkeklerin ise en sık gösterdiği tepki şaşkınlık ve hemcinslerine kızgınlık. birçok erkek taciz vakalarını peşpeşe okumaktan "utanç" duyduğunu ifade ediyor.

 

kaynak: twitter

Nigar Hacızade

Sosyal Medya Editörü Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;