Türkiye

Soğuk hava sebze-meyve fiyatlarını artırdı

Havaların soğumasıyla birlikte meyve-sebze üretimi azaldı, fiyatlar arttı. Zamlanan ürünlerden biri de domates. Pazarda 1 kilosu 4 liraya yükseldi, marketlerde salkım domatesin kilosu 7 liraya kadar çıkıyor.

Konular: Ekonomi
İstanbul Seyrantepe pazarında domatesin kilosu 4 liraya kadar çıkıyor. [Fotoğraf: Melis Kobal/Al Jazeera Türk]

20 yıllık pazarcı necmettin kılıç, bu hafta domates fiyatlarında ciddi oranda yükseliş olmasından yakınıyor, “geçen hafta 1.5 liraya sattığımız domatesin kilosu bu hafta 4 liraya çıktı.”diyor. kılıç’ın endişesi fiyatların daha da yükselmesi çünkü domatesin yoğun olarak yetiştiği antalya ve mersin’den gelen haberler üretimde bir bolluk olmadığına işaret ediyor. kılıç’a göre havalar soğuk ve ihracatta da artış olunca fiyatlar fırladı.

al jazeera’ye konuşan istanbul yaş meyve-sebze ve bostan komisyoncuları derneği (ismeyder) başkanı nevzat dayan, geçen hafta halde domatesin kilosunun 5.5 liraya kadar çıktığını , bugün ise 

Pazarcı Necmettin Kılıç, geçtiğimiz hafta domatesin kilosunun 1.5 lira olduğunu söylüyor.[Fotoğraf: Melis Kobal/AJT]
50 kuruşluk düşüş olduğunu söylüyor. dayan’a göre ihracat ve soğuk havanın etkisiyle kısa sürede fiyatlar düşmez:

“iki ay daha fiyatlar böyle gider. ihracat var, soğuklar da olunca piyasada domates azaldı. fiyatlar ayın 15’inden sonra biraz düşmeye başlar.”

"hava soğudu, meyve büyümüyor"

istanbul yaş sebze meyve ihracatçıları birliği yönetim kurulu üyesi hayrettin uçak ise domates fiyatlarında son aylardaki yükselişin ihracattan değil, hava şartlarından kaynaklandığını söylüyor. al jazeera’ye konuşan uçak, “havalar soğuyunca, meyve büyümüyor” diyor:

“hava şartlarını görüyorsunuz. meyve oluşmuyor, azalmaya başlıyor. havalar ısınırsa birdenbire fiyat düşebilir ama bu havalarla mümkün değil. önümüzdeki hafta da ısınma beklenmiyor.”

ege'de don, akdeniz'de fırtına

meteoroloji genel müdürlüğü hafta sonuna kadar şiddetli yağış, don, fırtına, kar ve toz fırtınası uyarısında bulundu. ege bölgesi'nde etkili olacak yağışla birlikte hava sıcaklığında 4 - 6 derece düşüşler bekleniyor, özellikle yüksek kesimlerde zirai don yaşanabileceği uyarısında bulunuldu. batı akdeniz açıkları ile doğu akdeniz'in batısında rüzgarın salı öğle saatlerinden sonra batı ve güneybatı yönlerden kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. 

üretimde üçüncü, verimde 48. sırada

türkiye istatistik kurumu’nın açıkladığı verilere göre mart ayında domates fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 25 arttı, 2014'te fiyat 2 lira iken, 2015 mart ayında 2.5’a yükseldi. sofralık domates üretimde antalya ilk sırada yer alıyor. 

türkiye, domates üretiminde çin, hindistan ve abd’nin ardından dünyada dördüncü sırada. çin, dünya üretiminin yüzde 30,55’ini, hindistan yüzde 10,58’ini, abd yüzde 7,94’ünü, türkiye ise yüzde 6,92’sini karşılıyor.

türkiye ziraat odaları birliği'ne göre abd, türkiye’nin domates üretim alanının yüzde 55’i kadar bir alanda domates tarımı yaparak, türkiye’den fazla domates üretiyor. domates üretim alanında çin ve hindistan’ın ardından gelen türkiye, abd’deki verim seviyesine ulaşırsa üretimini ikiye katlayabilir. 

dünyada ortalama domates verimi hektar başına 33,6 tonken, türkiye’de 40,8 tonu buluyor. türkiye, domates tarımında dünya ortalamasının üzerinde bir verim alınmasına rağmen, türkiye, verim sıralamasında ülkeler arasında 48’inci sırada.

kaynak: al jazeera

Melis Kobal

meslek hayatına 2001 yılında ntv'de muhabir olarak başladı. 2005-2011 yıllıarı arasında cnbc-e de ekonomi muhabiri olarak çalıştı. ab süreci, küresel kriz, anadolu ile ilgili programlar hazırladı. 2009-2010 yılları arasında cnbc-e'nin londra muhabirliğini yaptı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;