2015 Genel Seçimi

Tunceli'de CHP-HDP çekişmesi

Tunceli’de CHP ile HDP, kentin iki vekilini alabilmek için kıyasıya yarışıyor. HDP, Başkanlık sistemi ve Erdoğan karşıtlığı, CHP ise demokrasi ve ekonomik kalkınmayla seçmeni etkilemenin peşinde.

CHP, Tunceli'de Cumhurbaşkanlığı seçiminde kaptırdığı oyu geri almak için HDP ile yarışıyor. [Fotoğraf:Burhan Ekinci/Al Jazeera Türk]
tunceli’de seçim yarışı, kentteki mevcut iki milletvekilini de alan ana muhalefet partisi chp ile hdp arasında geçiyor. chp, liderleri kemal kılıçdaroğlu’nun da memleketi olması nedeniyle bu şehre ayrı bir önem veriyor. 2011 genel seçimlerinde şehrin iki vekilini de alarak tunceli’yi doğu’daki “tek kalesi” haline getiren parti bu zaferini sürdürmek istiyor. hdp ise adayları selahattin demirtaş ile cumhurbaşkanlığı seçiminde yakaladığı oy oranını daha da artırıp, chp’den iki vekili almanın peşinde. 
partiler birbirini suçluyor
kent merkezinde seçim atmosferi başlamış bile. adaylar daha çok köy ve ilçelere ziyaretlerde bulunuyor. hdp’nin seçim propagandasında ön plana çıkan alevilik inancı, diyanet işleri başkanlığı’nın kaldırılması, erdoğan ve başkanlık sistemi karşıtlığı. parti ayrıca, seçmene chp’nin şu ana kadar ana muhalefet partisi olmasına rağmen ne alevilerin ne de diğer kesimlerin sorunlarını çözmek için çabaladığını, sadece katı bir iktidar karşıtlığıyla sınırlı kaldığını, somut projeler üretmediğini, cumhurbaşkanlığı seçiminde mhp ile ittifak yaptığını hatırlatarak gidiyor.
chp ise daha çok ekonomiyi ön plana çıkarıyor. kent için somut projeler hazırlayıp, bunları halka aktarıyor. parti; tarım, hayvancılık, sulama ve kente ilgili projeler anlatıyor.
chp düştü, hdp yükseldi
chp, 2011 genel seçimlerinde 25 bin 400 oy alarak iki milletvekilliği aldı. hdp’nin selefi bdp o yıl seçime bağımsız aday sanatçı ferhat tunç ile girdi. ancak tunç 10 bin 347 oyla seçilemedi. 2014 yerel seçimlerinde ise üstün gelen taraf hdp oldu. chp, il genel meclisi sonuçlarına göre yüzde 32.06, hdp ile bdp ise kent genelinde yüzde 34.2 aldı. belediye başkanlığı da yüzde 42.46 oy oranıyla bdp’nin oldu.
hdp, üstünlüğünü cumhurbaşkanlığı seçiminde de sürdürdü. selahattin demirtaş ile kent genelinde oyunu yüzde 52. 25’e çıkardı, aldığı oy ise 21 bin 740’tı. ancak chp ile mhp’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak adayı ekmeleddin ihsanoğlu kentte, sadece 13 bin 890 oy alabildi.
hdp ayrıca 7 haziran seçimlerine son yerel seçimlerde bağımsız adayla giren ve 2 bin 290 oy alan demokratik haklar federasyonu (dhf) ile ittifak yaparak giriyor. bu ittifakın da hdp lehine olduğu görülüyor. cumhurbaşkanlığı seçimindeki aynı sonuçlar alınırsa, hdp’nin barajı aşması durumunda chp’den bir vekili kesin alacağı görülüyor.
Al Jazeera Türk muhabiri Burhan Ekinci CHP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Zeytin ile görüştü. [Fotoğraf:Burhan Ekinci/Al Jazeera Türk ]
hdp’ye kaçan seçmen
chp tunceli il başkanı hüseyin zeytin ile kent merkezindeki seçim bürosunda konuşuyoruz. chp’nin yeni il başkanı. oylarının kentte düştüğünü farkında. cumhurbaşkanlığı seçiminde chp’den hdp’ye kaçan seçmeni hatırlatıp bu seçmeni nasıl geri kazanacaklarını sorduğumuzda şu yanıtı veriyor:
“eklemeddin ihsanoğlu doğru muydu değil miydi bunu söylemek bana düşmez. parti kararıydı. ama bu halk yeri geldiği zaman aynı zamanda hataya karşı tavrını geliştirmeyi bilen bir halktır. ihsanoğlu'nu pek baz almam ama il genel meclis düzeyinde aldığımız oy, bizim düşüşümüzün çok fazla olduğunu gösteren durumdur. bunu geri kazanmak için ne tür hatalar yaptık, seçmenimiz neden bizi terk etti bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. birinci önceliğimiz bu alandaki seçmeni tekrar kazandırmak.”
zeytin, kürt sorununun çözülmesi gerektiğini söylüyor ve “halka hep kürt meselesi çözülürse ülkeye demokrasinin gelmeyeceğini ama demokrasi gelirse kürt meselesi dahil tüm sorunların çözüleceğini söylüyoruz” diyor. 
öncelik ekonomik kalkınma
sohbetimiz esnasında, 1990’da boşaltılan köyleri hatırlatan chp il başkanı, öncelikli sorunun demokrasi ve ekonomi olduğunu belirtiyor. tunceli’nin ekonomik anlamda kötü durumda olduğunu hatırlatan zeytin, “kentimiz ekonomide devre dışı bırakılmıştır” diyor. 
köylülerin ekonomik kalkınması için bir milyon ceviz ağacı kampanyası başlatan hüseyin zeytin, şimdiden bazı köylülere 30 bin ceviz ağacı dağıttığına dikkat çekerek, “30 bini de bu seçim dönemine yetiştirmeye çalışıyorum. halka üretimden bahsediyorum” diyor. 
chp tunceli il başkanı, birinci hedeflerinin kesinlikle ekonomik kalkınma olduğunu vurguluyor. bu argümanlarını seçmene sıkça anlattıklarını, tarım, sulama ve hayvancılıkla ilgili projeler yaptıklarını hatırlatan hüseyin zeytin, pülümür karayolu’nun hayata geçmesini sağlayacaklarını da belirterek, şöyle diyor: “seçmene somut projelerle gidiyoruz. tekrar bu kenti ayağa kaldırmaya yeminliyim ve kararlıyım.” 
başkanlık sistemi karşıtlığı
tunceli'de erdoğan karşıtı bir propaganda yürütmenin anlamı olmadığını dile getiren hüseyin zeytin, “çünkü dersim halkı bilinçlidir, mevcut siyasi yapının özellikle gezi’de neler yaptığını çok iyi bilen bir halktır. başkanlık sisteminin türkiye için iyi bir model olmadığını da biliyor. erdoğan karşıtı bir propaganda yürütmenin hiçbir anlamı yoktur. daha çok demokrasiyi kim işler? bu anlamda daha çok propagandamızı yapıyoruz. ayrıca ekonomik anlamda bu kentte neler yapabiliriz diye yoğunlaşıyoruz” diyor.
alevi seçmene erdoğan karşıtlığı 
hdp ise alevi seçmene özellikle başkanlık sistemi ve erdoğan karşıtı propagandayla gidiyor. başkanlık sistemini engelleyecek tek partinin hdp olduğunu vurguluyor. 
kent merkezindeki hdp’nin seçim bürosunda buluştuğumuz hdp il eşbaşkanı barış almak da sohbetimiz esnasında bu durumu hatırlatıyor. hdp, ayrıca hdp eşbaşkanı selahattin demirtaş’ın “seni başkan yaptırmayacağız” sözünü de sıkça kullanıyor. 
HDP Tunceli İl Eşbaşkanı Barış Almak, kentin iki vekilini de almak için çalıştıklarını söylüyor. [Fotoğraf:Burhan Ekinci/Al Jazeera Türk]
barış almak, bu propagandalarının katı bir erdoğan karşıtlığı olmadığını özellikle ifade ederek, şöyle diyor: 
“erdoğan ve akp’nin tekçi hogomonik iktidarını eleştirirken, buna karşı olduğunu söylerken aynı zamanda içi dolu bir alternatif programla halkımıza gidiyoruz. katı karşıtlık üzerinden gitmiyoruz. başkanlık sisteminin tekçi hegomonik iktidarın getireceği karanlık günler olduğunu ifade ediyoruz. bunu durduracak olan tek parti de hdp’dir."
partinin tunceli’de seçim sloganları hdp’nin türkiye genelinde kullandığı sloganla aynı: “yeni yaşam, biz’ler hdp biz’ler meclise.” 
parti, çalışmalarını ilçe, köy ve kent merkezinde oluşturduğu seçim komisyonlarıyla yürütüyor. almak, 2 bine yakın kişinin aktif olarak sahada partilerinin seçim çalışmasını yürüttüğünü söylüyor ve “bunun yanısıra ittifak yaptığımız kesimlerle birlikte binlerce gönüllümüz var” diyor. o’na göre, hdp’nin baraj sorunu yok, hedefleriyse chp’nin iki vekilliğini de almak. 
chp’ye eleştiriler 
hdp il eşbaşkanı almak’a göre kent genelinde partilerine yoğun bir ilgi var. barış almak, chp’nin de bu ilginin farkında olduğunu söylüyor:
“chp bunu gördüğü için bize karşı kara propagandaya girdiler. sürekli bize karşı kara propaganda yapıyorlar. chp dersim’de halkımızdan yıllarca oy aldı. değer yargılarını sömürerek, dilini, dinini kültürünü, beklentilerini ezilmişliğini kullanarak sömürü içinde. her dönem burada belli bir kazanım elde etti. chp’nin artık bu halklara vereceği hiçbir şey kalmamıştır. içi boş söylemler katı iktidar karşıtlığı hiçbir temeli olmayan seçim bildirgelerinin karşılığının olmadığı gerçekte ortadadır. akp’yi karşı durabilecek ve geriletebilecek tek güç biziz.”
ak parti'nin işi zor
tunceli; hakkari ve iğdır'la birlikte ak parti'nin milletvekilinin bulunmadığı üç ilden biri. iktidar partisi, 2011 genel seçimlerinde yüzde 16.25 oranla, 7 bin 314 oy alarak, üçüncü parti olmuştu. 2014 yerel seçimlerinde il genel meclis sonuçlarına göre partinin oyu yüzde 14.53’e düştü. cumhurbaşkanlığı seçiminde recep tayyip erdoğan, 5 bin 979 oy alarak yüzde 14.37’de kaldı. partinin kentteki hedefi hdp’nin baraj aşmaması. ancak hdp barajı aşmasa bile mevcut durumla ak parti’nin kentte bir vekil alamıyor. alabilmesi için oyunu iki katına çıkarması gerekiyor.

Burhan Ekinci

gazeteciliğe 2002 yılında dicle haber ajansı’nda başladı. beş yıl taraf gazetesi'nde bir yıl da imc tv’de çalıştı. türkiye gazeteciler cemiyeti’nden 2010 araştırma dalı’nda ödül aldı. al jazeera'de muhabir olarak çalışıyor.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;