Belgesel

Belgesel: Gölge teşkilat Şin Bet

Şin Bet, İsrail’in yurtiçi gizli servisi. Karşı-casusluk, yabancı diplomatların takibi ve politik aşırı-uçlarla mücadele etmek üzere kuruldu. Ancak adı uzun yıllar işkence ve insan hakları ihlalleriyle gündemde kaldı. Şüphelileri yargılamadan tutuklayıp öldüren örgüt hakkında yapılan şikâyetler ise soruşturulmuyor.

bu örgütün kuruluşu, israil devletinin ilanından önce vahşi eylemler yapan siyonist yahudi  terör örgütü haganah’ın istihbarat koluna dayanmaktadır. israil’deki diğer güvenlik teşkilatları da şin bet’ten çok da farklı değil. hepsi daha israil  devleti kurulmadan önce gizli organizasyonlar şeklinde örgütlenmişlerdi. ülkenin kurucusu ben gurion, işini çok iyi biliyordu. hem orduyu, hem de ulusal istihbarat kurumlarını genel güvenlik teşkilâtları’nın bir parçası olarak yarattı.

1998'de şin-bet'in işkenceleri hakkında dava açılması üzerine, teşkilatın genel müdürü general ami ayalon sunduğu raporda israil iç güvenlik teşkilatı'nın filistinlilere işkence yapmadan görevini yerine getirmeyeceğini, şin - bet soruşturmaları açısından işkencenin zorunlu olduğunu ileri sürmüştü. ayalon aynı raporda, işkenceye herhangi bir sınırlama getirilmemesini de talep etmişti. sonuçta yüksek mahkeme, ayalon’un raporunu esas alarak açılan davayı reddetti.

teşkilat, aynı zamanda sayısız suikast olayıyla da anılıyor. bu konuda israil güvenlik servisi şin bet'in eski başkanı avi dicter de terör zanlılarına yönelik düzenlenen suikast operasyonlarının her birinin tek tek başbakan tarafından onaylandığını açıkladı.

bu film, arap dünyasında şabak adıyla tanınan şin bet’in içine giriyor.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;