Belgesel

İnsan kaçakçıları anlatıyor

Umuda yolculuk uzun, her durakta farklı patronlar işin başında. İşleri yürütenler arasında "Pakistan patronu", "İstanbul patronu", "İpsala patronu", "Yunanistan patronu" var. Türkler, İranlılar, Ruslar, Gürcüler; herkes piyasada. Bangladeş'te bankaya yatan para, Atina'dan gelen telefonla çekiliyor. İnsan kaçakçıları, göçmen trafiğini Al Jazeera'ye anlattı.

savaşlar, açlık, sefalet ve daha iyi bir hayat için yollara çıkan, derme çatma botlarla denizlere açılan milyonlar... uluslararası göç kurumu verilerine göre 2015'in ilk 9 ayında, sadece denizi kullanarak avrupa'ya ulaşanların sayısı 557 bini geçti. bu tehlikeli yolculukta 2 bin 987 kişi de hayatını kaybetti. batı'ya ulaşmak için sadece denizden değil, karadan da umut yolculuğuna çıkan göçmenlerin en çok kullandıkları yollardan biri türkiye.

al jazeera türk'ün "sınırsızlar" adlı belgeselinde konuşan insan kaçakçıları, farklı ülkelerdeki "patron"lar arasında nasıl bağlantı kurulduğunu, hangi yol için kaç para ödendiğini, ödemelerin nasıl yapıldığını, yakalanmamak için nelere dikkat ettiklerini anlatıyorlar. "istanbul patronu" olarak bilinen kişi 20 yıldır bu işin içinde olduğunu söylüyor. bugüne kadar hiç yakalanmamış.

göçmenler arasında bu yolculuk için 2-3 bin euro ödeyen de var, 8 bin dolar ödeyen de.

istanbul, göçmen trafiğinde en önemli duraklardan. kimi zaman göçmenler günlerce "şok odası" olarak bilinen, bodrum katları ya da depolarda günlerce kapı üzerlerinden kilitlenmiş olarak bekliyor. bu odaları ayarlayanlara "şokçu" deniyor, göçmenleri sınıra götürecek kişilere ise "taşımacı". "taşımacı", şokçu"yu arayınca yolculuk başlıyor. iki bölümlük belgeselin bu ilk bölümünde göçmenlerin sınıra kadar yolculuğuna da an be an tanıklık ediyoruz. belgeselin ilk bölümünün adı, sınırsızlar: türkiye köprüsü... 

haftaya "sınırsızlar: avrupa kapısı"... mülteciler suyun diğer tarafına geçince neler yaşıyor? 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;