Blog

Bulgaristan Türkleri için kritik seçim

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin 2013 seçimlerinde yeni bir rakibi var: Hürriyet ve Şeref Halk Partisi, değişim vaadiyle Bulgaristan'daki Türk azınlığın oylarına talip.

Konular: Bulgaristan, Türkiye
Bulgaristan Kırcaali Bölgesi Akpınar Köyü
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi, zorlu geçen seçim kampanyasını, Akpınar Köyü gibi Kırcaali'nin dış bölgelerinde yoğunlaştırmış. [Osman Kaytazoğlu/Al Jazeera]

bulgaristan'da türklerin yoğun olarak yaşadığı kırcaali şehrinin otogarındaki ‘mutlu döner’ isimli büfeye oturur oturmaz gençten biri masaya geldi. ne alacağımızı sordu. önce sipariş vermek üzere olduğumuzu sandık; tost söylemek istedik. sadece kahve, su, ayran ve meşrubat gibi içeceklerden verebileceğini söyledi. ancak büfeye baktığımızda yiyecekler de vardı. bir yanlışlık olmalıydı. sonradan fark ettik ki gelen genç, türklerin en büyük siyasi partisi hak ve özgürlükler hareketi (höh) kampanya görevlilerindendi. bize ikram edeceği içecekleri de büfeden değil onun bir üst katındaki kampanya merkezinden getirecekti.

höh aslında 23 yaşındaki bulgar demokrasisinde, türk oylarını tekelinde tutan bir parti. neden 12 mayıs 2013’te yapılacak erken genel seçimlerde oy almak için ayran servis etmeye gerek duyuyordu ki? yanıtı basit. çünkü bu seçimlerde höh’hün artık bir rakibi var: hürriyet ve şeref halk partisi, değişim vaadiyle türk azınlığın oylarına talip.

höh gençlik kolları eski başkanı korman ismailov, partiden ihraç edilince türk azınlık adına ‘kayıtsız şartsız- sorgulanmayan’ bir şekilde yürütülen siyasete yeni bir soluk getirmek için kolları sıvamış. ismailov’un ihraç nedeni de aslında yine ülke siyasetinde herkesin birbirini mahkum ettiği ‘komünist dönem-demokratik dönem’ tarihçiliğine dayanıyor.

bulgaristan hükümeti 2009’da, komünist dönemin istihbarat teşkilatında çalışanları yani fişleme yapanları açıkladığında, türkler büyük bir sürprizle karşılaşmışlardı. listede höh’ten 16 milletvekili vardı. bunun parti içinde elbette yıkıcı bir etkisi oldu. korman ismailov ile kasım dal muhalif safa geçtiler. ve hemen partiden ihraç edildiler. hürriyet ve şeref halk partisi (hşhp) de işte bu ihracın ardından, aralık 2012’de doğdu.

lakin hşhp’nin kurulması höh’hün pek hoşuna gitmişe benzemiyor. bir köyde ziyaret ettiğimiz ismailov taraftarları, hapisten yeni çıkmış höh’çüler tarafından tehdit edildiklerini söylüyorlar. höh’hün en büyük korkusu oyların bölünmesi. çünkü höh üyeleri, yıllar sonra ülkesine dönüp siyasete giren kral ii. simeon’un 2001’de kurduğu da dahil olmak üzere, şimdiye kadar kurulan bazı koalisyon hükümetlerine girdiler. ve çoğu kişiye göre türk azınlığın haklarını savunurken ‘idare ediyor’ göründüler.

mesela kırcaali’deki türkler, yıllardır türkçe kitap basılmamasından şikayetçilerdi. komünizm çöktükten sonra ilk türkçe kitaplar bu yıl basılmış, o da höh’hün değil türk büyükelçiliği’nin sayesinde.

ismailov ve ekibi, sırtını türkiye’ye yaslamış durumda. al jazeera’ye verdiği mülakatta ismailov, bunu açık açık belirtiyor: ‘’biz anavatandan yatırım bekliyoruz. çünkü höh 23 yıldır sürekli gelişen büyük türkiye ekonomisinden faydalanmayı, buraya istihdam getirecek yatırımları çekmesini başaramadı.’’ diyor. türklerin yoğun olarak iştigal ettiği tarım sektöründe reformlar yapılması gerektiğine dikkat çeken ismailov, bu sayede türk köylerinin boşalmayacağını, türklerin bulgaristan’da kalıp avrupa’da değil kendi arazilerinde çalışacağını söylüyor.

ve tüm bu hedefleri alt alta toplayıp altına ‘değişim’ yazıyor.

yeni partinin işi zor. kırcaali’de pek tanınmıyorlar. höh’hün geleneksel kampanya tekelini kırmayı başaramadıklarını söylemek mümkün. gerçi afişlerinin yırtıldığı ve üstlerine höh liderlerinin posterlerinin asıldığını iddia ediyorlar. bu yüzden sadece kapı kapı dolaşarak insanlardan oy istemişler. kırcaali geleneksel olarak höh'ün kontrolünde. o yüzden hşhp, bu seçimde ağırlığı kırcaali'nin kuzeyine vermiş. orada güçlüler ama yine de barajı aşmaları tüm bulgaristan için sürpriz olacak. 

Osman Kaytazoğlu

1977’de tokat’ta doğdu. izmir karşıyaka lisesi mezunu. boğaziçi üniversitesi’nde matematik eğitimi aldı.gazeteciliğe radyo boğaziçi’nde başladı. üniversiteden mezun olduktan sonra 5 yıl matematik öğretmenliği yaptı. radikal gazetesi dış haberler servisinde 3 yıl çalıştı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;