Haber analiz

Cannes'dan akılda kalanlar

İtalya'daki faşizme karşı Fransa'da doğan ünlü film festivali, bazı çevreler tarafından zaman içerisinde 'ticarileştiği' için eleştiriliyor.

Cannes'ın büyük ödülü Altın Palmiye. [AFP]
 • ilk kez 1932 yılında düzenlenen ve dünyanın ilk uslararası film festivali olan venedik film festivali’nin faşizm  propagandasına alet edilmeye başlamasıyla ona alternatif olarak ilk kez 1939 yılında organize edilen cannes film festivali, 2. dünya savaşı nedeniyle verilen aranın ardından 1946 yılından itibaren her yıl düzenli organize edilen bir sinema etkinliği haline geldi.
 • festival 1948 ve 1950 yıllarından finansman yetersizliği sebebiyle iki kez iptal edildi. 
 • 1968 yılında, aralarında roman polanski’nin de bulunduğu jüri üyeleri ile birlikte jüri kurulunda yer alan yönetmen lois malle, fransa geneline yayılan öğrenci ve işçi protestoları nedeniyle festivalin ortasında iptal edilmesi gerektiğini ileri sürdü. tüm gece süren toplantının ardından ülke genelinde artan gerilim nedeniyle organizatörler festivali iptal etti. 
 • 1949'da tyrone power, orson welles, norma shearer, errol flynn ve edward g. robinson gibi ünlü oyuncuların festivalde boy göstermesi, etkinliğin popülaritesine katkı sağladı. dönemin en ünlü oyuncuları arasında gösterilen brigitte bardot törene ilk kez 1953 yılında katıldı.
 • ondan bir yıl sonra genç yıldız simone silvie, robert mitchum’un yanında kameralara poz verdiği sırada bikinisinin üstünü düşürdü. bu kare festivalin dünya çapındaki ününü artırdı.
 • altın palmiye ödülleri 1955 yılından itibaren verilmeye başlandı. 1939-1954 yılları arasında düzenlenen festivallerde ‘uluslararası film festivali büyük ödülü’ veriliyordu. 1964-1974 yılları arasında da altın palmiye’nin yerini  ‘festival büyük ödülü’ aldı.
 • ‘cannes pazarı’ 10 katılımcı ve bir ekran ile ilk kez 1960’da kapılarını açtı. burası yıllar içinde yapımcıların ve yönetmenlerin filmlerini pazarladığı yer haline geldi.
 • jane campion 1993 yılında ‘the piano’ filmi ile altın palmiye kazanan ilk kadın yönetmen oldu.
 • 1997 yılında ingmar bergman festivalin 50’nci yılı şerefiyle altın palmiye’den de üstün olan ‘palmiyelerin palmiyesi’ ödülüne layık görüldü ancak isveçli yönetmen törene katılmadı.
 • 2004 yılından itibaren festival kapsamında oyunculuk dersleri verilmeye başladı.
 • her yıl ortalama 20 filmin altın palmiye için yarıştığı festival bazı kesimler tarafından ‘fazla ticarileştiği’ için eleştiriliyor.
 • fransız rivierası’nın gözdesi cannes, her yıl mayıs ayında festival için gelen 30 binin üzerinde insana ev sahipliği yapıyor.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;