Eğitim

10 soruda dershane tasarısı

Meclis'te yumruklu kavga çıkaran dershane tasarısının görüşülmesine devam ediliyor. İlk 12 maddesi kabul edilen tasarı sadece dershane dönüşümünden ibaret değil. İşte 10 soruda tasarının değiştirecekleri.

Konular: Türkiye

dershaneler faaliyetlerini ne zamana kadar sürdürecek?

tasarıyla özel öğretim kurumları kanunu'ndan ‘dershane’ tanımı çıkarılıyor. varolan dershaneler faaliyetlerini 1 eylül 2015 tarihine kadar sürdürebilecek. 

dershaneler hangi okullara dönüşebilecek?

engellilere eğitim veren özel eğitim okullarına, anaokullarına, ilkokullara, orta okul ve liselere dönüşebilecek.

okula dönüşemeyen dershaneler ne yapacak?

bu kurumlar sınava hazırlamamak kaydıyla sosyal, sanatsal, sportif, kültürel ve mesleki alanlarda bilgi, beceri, dil ve yetenek kurslarına dönüşebilir. 

Dershanecilere göre destek yetersiz

türkiye genelinde 1 milyon 220 bin öğrenci dershaneye gidiyor. dershane sayısı ise 3 bin 550. bu dershanelerden yüzde 25’inin gülen cemaatine ait olduğu belirtiliyor. cemaat en baştan beri dershanelerin dönüştürülmesine karşı. bunun dönüşüm değil, kapatma olduğunu söylüyorlar. cemaatten olmayan pek çok dershanenin yöneticisi de taslağı bu haliyle yetersiz buluyor. onlara göre, taslak dönüşümü gerçekleştirmek için yeterli desteği sunmuyor. dershanecilerden bazıları dönüşüm sürecinin pilot uygulamalarla başlayıp daha uzun yıllara yayılmasını talep ediyor. pek çoğu ise dershanelerin doğmasına sebep olan sınav sistemi kaldırılmadan dershanelerin dönüştürülmesinin sorunu çözmeyeceği görüşünde.  

etüt merkezleri de kapanıyor mu?

etüt merkezleri sadece 12 yaş altı çocuklara eğitim verebilecek.

dönüşen dershanelere bina desteği sağlanacak mı?

hazine'ye ait taşınmazların irtifak hakkı, dönüşüm programına dahil olan dershaneler tarafından 25 yıllığına kullanılabilecek. mülkiyeti hazine'ye ait olan ve milli eğitim bakanlığı'na tahsis edilen taşınmazlar üzerindeki okul binaları da kiraya verilebilecek.

dönüşenler mali açıdan da desteklenecek mi?

özel okula dönüşecek dershanelere, resmi okulda okuyan bir öğrencinin devlete maliyeti kadar mali destek yapılacak. destek okulların boş kalan öğrenci kapasitesinin tamamı için değil, derslik başına düşen kayıtlı öğrenci sayısı üzerinden verilecek. ayrıca bu maddi desteğin ayrıntıları, yani hangi tür okullara ve hangi kademelerde sağlanacağı maliye bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı’nın çıkaracağı yönetmelikle belirlenecek.

Eğitimcilerin tepkileri

- stajyer öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte sınav uygulaması getirilmesi. 
- okul yöneticilerinin görev süresinin 4 yıl ile sınırlanması.
- devlet okullarındaki eğitimin iyileştirilmesi için yapılması gereken kaynak yardımının, özel okullara dönüşecek dershanelere yapılması.
- 300 bin öğretmen atama beklerken dershane öğretmenlerinin kpss şartı aranmadan, mülâkatla devlet kadrolarına atanacak olması.
 

dershanede çalışan 50 bin öğretmen ne olacak?

temmuz 2015 tarihine kadar dershanelerde altı yılını dolduran ve sigortası olan öğretmenler kpss’ye girmeden sözlü sınavla devlet okullarına atanabilecek. atanan öğretmenler 4 yıl boyunca atandıkları ili sağlık özrü dışında değiştiremeyecekler. kaç kişinin atanabileceği, maliye bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında belirlenecek. 

meb teştilatında neler değişecek ?

milli eğitim bakanlığı’ndaki müsteşar yardımcıları, talim terbiye kurulu başkan ve üyeleri, tüm genel müdürler, grup başkanları ile 81 ildeki milli eğitim müdürlerinin görevleri sona erecek. yani bir anlamda milli  eğitim bakanlığı kadrosu sil baştan oluşturulacak.

devlet okullarında neler değiştirecek ?

okulların yönetimi değişecek. uzun yıllar görev yapan müdür ya da yardımcıları görevlerine devam edemeyecek. çünkü tasarıyla okul müdür ve yardımcılarının görev süreleri 4 yıl olarak belirlendi. kanunun yürürlüğe girdiği tarihte 4 yıl ve üzeri sürelerle okul müdür ve yardımcısı olanların bu görevleri sona erebilecek. milli eğitim bakanı nabi avcı’ya göre bu düzenlemeden 39 bin 870 okul yöneticisi etkilenecek.

tasarı öğretmenliği zorlaştırıyor mu ?

tasarıyla stajyer öğretmenlikten öğretmenliğe geçiş için sınav getiriliyor. atanan ve öğretmenliğe başlayan eğitimciler, bir yılları dolduktan sonra stajyer öğretmenliklerini tamamlamış olur ve mesleğe devam ederlerdi. bundan sonra bir yılı tamamlamalarının ardından yazılı ya da sözlü sınava girecekler. sınavı iki kez üst üste geçemeyenler memuriyetten men edilecek. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;