Türkiye

2015’te '303 kadın öldürüldü'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı rapora göre kadın cinayetlerinde son üç yılda artış var. İstanbul il sıralamasında birinci. Öldürülen kadınların büyük bölümü hem evli hem de çocuk sahibi. 27 kadın da devlet koruması altındaydı.

[Fotoğraf: AA / Arşiv]

kadın cinayetlerini durduracağız platformu, 2015 yılında 303 kadının cinayete kurban gittiğini açıkladı. bu, son üç yılın en yüksek seviyesi demek. 2013’te 237 ve 2014’te 294 kadın cinayeti işlenmişti. en çok kadın cinayeti işlenen kent istanbul. tam 44 kadın hayatını kaybetti. istanbul’u izmir, ankara ve diyarbakır izliyor.

kadın cinayetleri raporu’nun ortaya koyduğu bir diğer gerçek de öldürülen kadınların evli ve çocuklu olduğu. kadınların yüzde 50’si çocuk sahibi; yüzde 43’ü de evliydi. kadın cinayetlerinde yaşamını yitiren kadınların yüzde 29'u yani 89 kadın hem evli hem çocukluydu.

27 kadın devlet koruması altındaydı

geçen yıl hayatını kaybeden kadınların 27’si koruma altındaydı. kadınların 110’u kocası veya boşandığı kocası; 50’si erkek arkadaşı, nişanlısı veya ayrıldığı erkek arkadaşı, nişanlısı; 10’u oğlu, 8’i babası ve 75’i tanıdığı biri veya akrabası tarafından, 4’ü ise tanımadığı biri tarafından öldürüldü.

50 kadın evliliğini, 15 kadın ilişkisini sonlandırmak isterken öldürüldü. ateşli silah kullanımında da artış var. ayrıca ateşli sillah kullanım oranı 2014’te yüzde 43’tü; 2015’teyse yüzde 51’i buldu. 155 kadın cinayeti ateşli silah, 90 kadın cinayeti kesici bir aletle işlendi.

öldürülen kadınların yüzde 24’ü 24 yaşın altındaydı. 93 genç kadın 25 – 35 yaşlarındayken, 117 kadın 35 yaşın üstündeyken öldürüldü.

“boşanmalar değil, kadın cinayetleri durdurulmalı”

platform, kadın cinayetlerinin önlenebilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve  uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 

“kadın cinayetlerinde 303 kadını kaybettiğimiz 2015 yılının ardından meclisin derhal yapması gereken, kadın cinayetine ve kadına karşı işlenen suçlara onay verir nitelikteki indirimleri, cezasızlığa son verecek ve caydırıcılığı arttıracak şekilde düzenlemek; savaş ile topluma şiddet ortamlarını bitirmek, boşanma komisyonu kurup kadının içinde öldürüldüğü aileyi koruma politikasını bırakıp kadın cinayetlerini durduracak kadını koruyan komisyonlar, politikalar üretmektir. kadın cinayetlerinin olmadığı bir ülke ve bir yıl, ancak kadından yana bütün gereklerin yerine getirilmesiyle mümkündür.”

platformun 2015 raporu, basın takibi ve ailelerden gelen bilgiler ışığında hazırlandı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;