Türkiye

7 bin gazeteci işsiz

2014 işsizlik verilerine üniversite mezunu olup en çok işsiz kalan kesim gazeteciler oldu. Genel işsizlik oranı yüzde 9.9'ken gazeteciler arasında işsizlik oranı yüzde 29.9 oldu. Gazeteciliği, bilgisayar ve sanat alanları izledi.

Konular: Türkiye

türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre, üniversite mezunu olup en çok işsiz kalan kesim gazeteciler oldu. 2014'te türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 9.9 olurken gazetecilik alanında işsizlik yüzde 29,1 olarak gerçekleşti.

toplam 24 binlik işgücüne rağmen, 17 bin gazetecinin istihdam edildiği sektörde 7 bin gazeteci işsiz kaldı. gazetecilik ve enformasyon alanından mezun olanların işsizlik oranı, yüksekokul veya fakülte mezunlarının ortalama işsizlik oranını neredeyse 3'e katladı.

tüik verilerine göre, 2014'te işsizlik oranı yüzde 9,9'a yükselen türkiye'de okuma-yazma bilmeyenlerin işsizlik oranı ise yüzde 6,3 olarak belirlendi.

okuma-yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenlerin işsizlik oranı yüzde 11,1'i buldu. ilkokul mezunlarının işsizlik oranı yüzde 7,8, ilköğretim, ortaokul ve orta dengi meslek okullarından mezun olanların işsizlik oranı yüzde 11,8, genel lise mezunlarının işsizlik oranı yüzde 11,9, meslek lisesi mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 olarak tespit edildi.

606 bin işsiz

geçen yıl itibarıyla 5 milyon 691 bin yüksekokul ve üniversite mezunundan 606 bini işsiz kaldı, yüksekokul ve fakülte mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 oldu.

işsizlik sıralamasında gazeteciliğin ardından ikinci sırada yüzde 16,6 ile "bilgisayar" alanı yer aldı. bu alanda işsiz kalanların sayısı 20 bini buldu. bunu yüzde 16,3 ile "sanat", yüzde 15,1 ile "yaşam bilimleri", yüzde 14,4 ile "fizik bilimleri", yüzde 14,1 ile de "sosyal ve kişisel hizmetler" izledi. işsizlik oranları ortalamanın üzerinde kalan diğer alanlar ise şunlar:

"iş ve yönetim yüzde 13,6, imalat ve işleme yüzde 13,2, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma yüzde 12,4, tarım,ormancılık ve balıkçılık yüzde 11,7, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 11,2, mimarlık ve inşaat yüzde 11,0."

en düşük işsizlik güvenlik hizmetlerinde

öte yandan "güvenlik hizmetleri" yüzde 2,5 ile işsizlik oranının en düşük olduğu alan oldu. 119 binlik işgücünün sağlandığı alanda sadece 3 bin kişi işsiz kaldı.

"sağlık" da yüzde 3,2 işsizlik oranı ile şanslı alanlar arasında yerini aldı. bunu yüzde 7,2 ile "beşeri bilimler", yüzde 7,3 ile "veterinerlik", yüzde 7,5 ile "hukuk", yüzde 8,8 ile "mühendislik ve işleri", yüzde 9,7 ile de "matematik ve istatistik" takip etti.

en yüksek istihdam sağlıkta

mezun olunan alanlar arasında en yüksek istihdam oranının bulunduğu alanlar ise yüzde 83,1 ile "sağlık", yüzde 83 ile de "veterinerlik" oldu. istihdam oranı "mühendislik ve işleri"nde yüzde 79,7'yi, "güvenlik hizmetleri"nde yüzde 79,4'ü buldu.

işgücüne katılımda da ilk sırayı yüzde 89,5 ile "veterinerlik", yüzde 85,8 ile de "sağlık" aldı.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;