Suriye'de iç savaş

ABD'den muhaliflere: Cenevre tarihi fırsat, ön koşulsuz gelin

ABD Dışişleri Bakanlığ Sözcü Yardımcısı Toner, Suriye ile ilgili Cenevre görüşmelerinin barış için tarihi bir fırsat olduğunu belirtti ve muhaliflere, masaya ön koşulsuz gelmeleri çağrısında bulundu. Toner “Anladığımız kadarıyla PYD bu hafta yapılacak toplantıda olmayacak" açıklamasında da bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner [Fotoğraf: AA]

abd dışişleri bakanlığı sözcü yardımcısı mark toner, günlük basın toplantısında, cenevre'de 29 ocak'ta başlayacak suriye toplantılarına ilişkin konuştu. bu toplantıların tarihi bir fırsat olduğunu söyleyen sözcü şu ifadeleri kullandı:

"muhalif grupların önünde cenevre'ye giderek ateşkes, insani yardımların erişimi ve diğer güven arttırıcı önlemleri önermek için tarihi bir fırsat var. toplantıya ön koşulsuz olarak katılmalılar."

"pyd'nin olmaması bm'nin tercihi"

toner, pyd'nin davet edilmemesine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“kimin katılıp kimin katılmayacağı yönünde görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. ayrıca kimlerin katılacağı bm suriye özel temsilcisi staffan de mistura'nın tercihi. biz de suriyeli muhaliflerin nasıl seçileceği yönündeki işlemleri destekliyoruz. cenevre'deki toplantılara katılacak muhalif grupların listesi henüz açıklamadı. ancak bizim anladığımız kadarıyla pyd bu hafta yapılacak toplantıda olmayacak."

"suriye, türkiye’yi direkt tehdit ediyor"

toner, türkiye'nin uluslararası suriye destek grubu (issg) üyesi olduğunu ve bu süreçte önemli bir rolü bulunduğunu belirterek, “haklı olarak bazı şüpheleri var. suriye'de barış ve düzenin sağlanması onları direkt tehdit ediyor ve onlar için varoluşsal bir sorun" diye konuştu.

"türkiye'nin işid'i desteklediğini gösteren herhangi bir belge yok"

toner, israil savunma bakanı'nın türkiye'nin işid'den petrol alarak bu örgüte finansman sağladığı iddiasına karşı da ankara'nın yanında tavır aldı. toner, israil savunma bakanı moshe ya'alon'un atina ziyareti sırasında ortaya attığı “türkiye uzun süre işid'i gayri resmi yollardan petrol alımı yoluyla finanse etti" sözlerine katılmadıklarını söyledi. toner, “buna ilişkin herhangi bir belirti yada belge yok. böyle bir ticaretin türkiye açısından ekonomik bir mantığı yok" dedi. türkiye ile suriye sınırında kaçakçılık olaylarının yüzyılı aşkın bir süredir sürdüğünün bir gerçek olduğunu vurgulayan toner, türk yetkililerin kaçakçılığa ortak olduklarına inanmadıklarını, türkiye ile işid'i aynı kefede tutmanın yanlış olacağını vurguladı.

"gazetecilere uygulanan hapis cezalarından rahatsızlık duyuyoruz"

toner, bir soru üzerine cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni can dündar ile ankara temsilcisi erdem gül'ün, müebbet hapis cezasına çarptırılmak istenmesinden abd'nin rahatsızlık duyduğunu söyledi. konudan haberdar olduklarını belirten toner, “açıkçası, duyduğumuz haberlerden çok rahatsız olduk. yargılanmadan tutuklanmaları, ardından müebbet hapsi istenmesi, türkiye'de düşünce özgürlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığı konularında ciddi kaygılar ortaya çıkarıyor. türk yetkilileri, tüm bireylerin ve medya ile sınırlı kalmadan tüm kurumların eleştiri, farklı seslilik haklarına, türk anayasasında da güvence altına alınmış olduğu gibi, saygı duymaya ve güvence altına almaya çağırıyoruz" diye konuştu.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;