Enerji jeopolitiği

AB’den Bulgaristan’a Güney Akım uyarısı

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Rusya’nın planladığı Güney Akım projesine destek veren Bulgaristan’ın Avrupa enerji güvenliğini dikkate almasını istedi, "Hak ihlaline yönelik adım atılabilir" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Barroso, Bulgaristan Başkanı ile Güney Akım'ı görüştü. [AA]

brüksel’deki ab zirvesi’nin ardından bulgaristan başbakanı plamen oresharski ile biraraya gelen ab komisyonu başkanı manuel barrosso’nın gündeminde güney akım projesi vardı. bulgaristan rusya’nın planladığı güney akım’a destek veren ülkelerin başında.

ab komisyonu başkanı barroso, birliğin ortak bir enerji politikası üzerinde uzlaşmasının kritik önemde olduğunu söyledi, "güney akım ab hukukuyla çelişiyor. bu konuda adım atacağız” dedi.

hak ihlali değerlendirilecek

barroso, bulgaristan başbakanı plamen oresharski’yi de ab’nin niyeti ile ilgili bilgilendirdiğini söyledi. ab, bulgaristan’ın üyesi olduğu avrupa’nın enerji güvenliğini düşünerek hareket etmesini istiyor. bulgaristan’ın  uyarıları dikkate almaması durumunda hak ihlalini değerlendirip, adım atmayı planlıyor.

barroso, “durumu dikkatle izliyoruz. gelişmeleri birkaç ay daha yakından takip edeceğiz”dedi.

hattı abd'nin yaptırım listesindeki işadamı yapacak

ab’nin rekabet kurallarına aykırı bulduğu projenin inşası, abd’nin yaptırım uyguladığı rus milyarderlerden gennady timchenko’nun şirketi tarafından yapılacak .

rusya’ya bağımlılığını azaltmaya çalışan avrupa birliği, projenin rekabet kurallarına aykırı olduğunu açıklamıştı. buna rağmen gazprom bulgaristan ve sırbıistan’da inşaatın temmuzda başlayacağını söylemişti.

ab, rusya’nın ukrayna ile ilgili politikasından dolayı da rusya ile enerji işbirliğinde çok daha temkinli.

güney akım boru hattı’nın  bulgaristan, sırbistan, macaristan ve slovenya üzerinden italya'ya uzanması planlanıyordu.gazprom, italya ayağından vazgeçti, avusturya ile el sıkıştı. ankara da güney akım'ın türkiye'den geçmesine sıcak baktığını açıkladı.

boru hattının uzunluğunun 2400 kilometre olması ve yıllık 63 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olması planlanıyor. projenin tam kapasiteye ulaştığında, yılda 63 milyar metreküp gaz taşıyıp, ab'nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 15'ini karşılaması hedefleniyor. 

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;