IŞİD

ABD'nin özel kara birlikleri Suriye'de

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, özel harekât kuvvetlerinin ilk kez Suriye'ye girerek IŞİD'e karşı savaşta PYD'ye yardım ettiğini açıkladı.

Suriye'nin kuzeyinde önemli bir bölgeyi kontrol eden PYD, tek taraflı federal sistem ilan etti. [Fotoğraf: Al Jazeera / Arşiv]

amerikan nbc news kanalı, savunma bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberde abd'nin özel harekât kuvvetlerinin işid'e karşı savaşta pyd'ye yardım etmek için ilk kez suriye'ye girdiklerini belirtti.

savunma bakanlığı kaynakları, haberi abd merkez kuvvetler komutanı lloyd austin'in senato silahlı kuvvetler komitesi'nde verdiğini söyledi. austin'in konuyla ilgili detay vermediğini belirten kaynaklar, abd kara birliklerinin bölgede daha çok yardım ve danışma görevinde bulunduklarını, direkt olarak çatışmalara girmediklerini ve çatışma alanlarından uzak, güvenli bölgelerde pozisyon aldıklarını belirtti.

"pyd ve peşmerge birlikte savaşacak"

irak kürt bölgesel yönetimi (ikby) başkanı mesut barzani, abd dışişleri bakanlığı müsteşar yardımcısı brett mcgurk ve beraberindeki heyeti çarşamba günü erbil'de kabul etmişti. pkk'nın suriye kolu pyd'nin eş başkanı salih müslim de aynı gün mesut barzani ve mcgurk ile görüşmüştü. görüşmenin ardından kdp'nin dış ilişkiler sorumlusu hemin hawrami, kürdistan bölgesel yönetimi’nin eğittiği peşmerge güçlerinin suriye’nin kuzeyine geri dönerek, pyd ile birlikte işid’e karşı savaşacağını açıklamıştı. pyd, diğer suriyeli kürt partilerin faaliyetlerine suriye'nin kuzeyinde (rojava) izin vermemekle suçlanıyordu. barzani, pyd ve suriye’deki diğer kürt partileriyle bir araya gelerek, suriye'nin kuzeyinde güç paylaşımı için anlaşma yapılmasına önayak olmuştu. ancak pyd bu anlaşmalara uymadı. brett mcgurk görüşmeye ilişkin twitter hesabından yaptığı açıklamada, "kürdistan başkanı mesut barzani ve pyd başkanı (salih müslim) ile işid'le mücadeleyi ele alan önemli bir toplantı yaptık" ifadesini kullanmıştı.

barzani'nin erbil'deki resmi konutunda yapılan toplantıda abd'nin bağdat büyükelçisi stuart jones, abd özel kuvvetler komutanı james terry ve abd'nin irak'taki özel kuvvetler komutanı tony thomas da vardı.

barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre görüşmede, suriye ve irak'taki mücadele, savaş cephelerinin durumu, musul'u kurtarma operasyonu hazırlıkları ile işid'e karşı irak ordusu, peşmerge güçleri ve abd öncülüğündeki koalisyon güçlerinin birlikte hareket etme planları ele alınmıştı.

açıklamada, koalisyon güçlerinin hava saldırılarında şu ana kadar hiçbir sivilin ölmediği konusunda barzani ve mcgurk'un aynı görüşte olduğu kaydedilmişti. mcgurk'un görüşmede, terörle mücadelede abd'nin peşmergeye yönelik yardımlarını sürdüreceğini kaydettiği bildirilmişti.

kaynaklar: nbc news, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;