Süleyman Şah Türbesi

Adım adım Şah Fırat operasyonu

Süleyman Şah'taki emanetlerin alınması ve askerlerin getirilmesi için eş zamanlı iki operasyon yapıldı. Saat 21:00'de başlayan bu operasyonlar, saat 06:00 sıralarında sona erdi.

Süleyman Şah'ıın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesi'nde bir bölge kontrol altına alınarak Türk Bayrağı göndere çekildi. [Fotoğraf: AA]

türkiye'nin suriye sınırları içerisindeki toprağı süleyman şah saygı karakolu'ndaki tüm askerler ve emanetler cumartesi gecesi türkiye'ye getirildi. operasyonun adı şah fırat... başbakan ahmet davutoğlu'nun kamuoyuyla paylaştığı detaylar şöyle:

Türk bayrağının dikildiği alan çevresine tel örgü çekildi. [Fotoğraf: AA]
  • süleyman şah saygı karakolu için cumartesi gecesi saat 21:00’de eş zamanlı iki operasyon başlatıldı. önce şanlıurfa mürşitpınar'dan türk birlikleri suriye'ye girdi ve karakozak köyüne doğru hareket etti.
  • saat 21.02'de bir başka tank birliği eşme civarından yine suriye topraklarına girerek yakın bir noktada süleyman şah'ın yeni mekânını düzenlemek için bir toprak parçasını kontrol altına aldı.
  • türk bayrağı saat 21.02 itibariyle eşme'de dalgalanmaya başladı. 

Saat 06.03'te ilk kol askeri birlikleri Türkiye’ye geldi. Bir Türk askeri kaza nedeniyle hayatını kaybetti. [Fotoğraf: AA]
  • saat 00.30 sıralarında türk birlikleri süleyman şah saygı karakolu'na ulaştı.
  • süleyman şah'ın naaşının nakli için önce dini tören düzenlendi. 
  • şah fırat isimli operasyonda 39 tank, 57 zırhlı araç olmak üzere 100 araç ve 572 personelle suriye'ye girildi.
  • saat 04.45’ten sonra son türk askerinin de çekilmesi ve buradan yeni yere hareket etmesiyle geri dönüş başladı.
  • saat 06.03 sıralarında ilk kol askeri birlikleri türkiye’ye geldi. 
  • operasyon sırasında herhangi bir çatışma yaşanmadı,
  • başçavuş halit avcı adlı asker operasyonun başında intikal sırasında kaza sonucu şehit oldu. 

[Fotoğraf: Genelkurmay Başkanlığı]

pyd’ye bilgi verildi mi?

genelkurmay karargâhı’nda şah fırat operasyonuyla bilgi veren başbakan ahmet davutoğlu’na bölgeyi kontrol altında tutan pkk’nın suriye kolu pyd’ye bilgi verilip verilmediği de soruldu. davutoğlu, “operasyon kararı, hukuk kuralları çerçevesinde ankara'da alındı. hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli türk silahlı kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, yeni süleyman şah karakoluna kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir. bu süreç içinde başta özgür suriye ordusu ve bütün taraflar olmak üzere herhangi bir sivil kayıp olmaması için koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra veya o süreç esnasında gerekli bildirimlerde bulunulmuştur. zaten koalisyon güçlerinin sürekli bir hava harekatı olduğu için bu koordinasyon kaçınılmaz bir şekilde yaşanmıştır” dedi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;