Afganistan

Afganistan'da iki üst düzey istifa

Afganistan'da Savunma Bakanı Abdullah Habibi ile Genelkurmay Başkanı Kadem Şah Şahim, cuma günkü Taliban saldırısının ardından istifa etti.

afganistan'da savunma bakanı abdullah habibi ile genelkurmay başkanı kadem şah şahim, cuma günü behl vilayetindeki kolordu komutanlığına düzenlenen ve 140 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından istifa etti.

açıklama, afganistan devlet başkanı eşref gani'nin ofisinden sosyal medya aracılığıyla duyuruldu. gani'nin sözcüsü şah hüseyin murtazavi, habibi ve şahim'in istifalarının kabul edildiğini duyurdu.

asker üniformalı 10 taliban üyesi cuma öğle saatlerinde ülkenin kuzeyindeki behl vilayetinde konuşlu 209. şahin kolordu komutanlığına el bombaları, ağır makineli silahlar ve intihar yelekleriyle saldırı düzenlemiş, çıkan çatışmada 140 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti.

saldırının sorumluluğunu üstlenen taliban sözcüsü zabihullah mücahit, eylem öncesinde kolorduda görevli 4 asker aracılığıyla bölgede keşif yaptıklarını iddia etmişti.

afganistan talibanı, ülkenin en az yüzde 40'lık bölümünü kontrol altında tutuyor. ülkede hâlen 9 bin abd askeri bulunuyor.

kaynak: aa, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;