Göç

Akdeniz'de göçmenleri taşıyan bot alabora oldu

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan botun alabora olması sonucu yaklaşık 150 göçmen kayboldu.

Konular: Göç
[Fotoğraf: AA / Arşiv]

italyan rainews24 kanalının, uluslararası göç örgütü'nün (iom) bölgeye en yakın italyan adası lampedusa'daki yetkilisi flavio di giacomo'ya dayandırdığı habere göre, akdeniz'in libya açıklarında facia yaşandı. avrupa birliği'nin (ab) sophia programı kapsamında, düzensiz göçün en yoğun olduğu akdeniz'in orta kısmında görev yapan bir ispanyol askeri gemisi tarafından gambiya uyruklu göçmen bir gencin kurtarılmasıyla bölgede facianın yaşandığı ortaya çıktı.

göçmen genç, aralarında 5 çocuk ve hamile kadınların da olduğu 147 kişiyi taşıyan botun alabora olduğunu ve kendisinin bir bidona tutunarak hayatta kaldığını söyledi. göçmenin, italyan sahil güvenliği'ne ait kurtarma botlarıyla lampedusa'ya götürüldüğü ifade edildi.

di giacomo, askanews haber ajansına yaptığı açıklamada, "eğer bu genç gambiyalı kurtarılmasaydı, bu trajediden asla haberimiz olmayacaktı" dedi.

göçmen botunun 2 gün önce libya'nın başkenti trablus'un batısındaki sabratha kentinden hareket ettiği bildirildi.

öte yandan italyan haber ajansı ansa'nın haberinde, italyan sahil güvenlik ekiplerinin, libya ile italya arasında kalan sicilya kanalı'nda bir botla avrupa'ya geçmeye çalışan 399 göçmeni kurtardığı belirtildi.

italya içişleri bakanlığı'nın günlük açıkladığı verilere göre, yılbaşından bu yana 23 bin 122 göçmen akdeniz'i geçerek italya'ya ulaştı. bu sayının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51,37, 2015'in aynı dönemine göre ise yüzde 127,47'lik artış gösterdiği kaydedildi.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;