Çözüm süreci

Akdoğan: Süreç sürdürülemez hale geldi

Başbakan Yardımcısı Akdoğan çözüm sürecinde "başa dönelim" denilemeyeceğini söyledi. Akdoğan "Örgüt süreci istismar etti ve ihanet etti. Onlara diyorum ki; sürdürmek istesen de sürdüremezsin. Bu güvenlik açığı tamamen kapatılacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Anfa Altınpark'ta düzenlenen AK Parti 3. Yerel Yönetimler İstişare Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı. [Fotoğraf: AA]

başbakan yardımcısı yalçın akdoğan, ankara'da ak parti 3. yerel yönetimler istişare toplantısında konuştu. bayramda üç askerin şehit olduğunu hatırlatan akdoğan, "hain, katil ve cani terör örgütünün, bu milletin değerlerine savaş açan hain terör örgütünün bayram tanımadığını" söyledi.

"terör örgütü panik atak geçiriyor" diyen akdoğan, "çok zor durumda ve bakın gerçekleşen eylemlere, birtakım uzaktan bombalı saldırılar ve sivillerin hayatını kaybettiği birtakım eylemler. bismil'de roketatarla saldırdılar, 9 yaşında bir kız çocuğu hayatını kaybetti" diye konuştu.

örgütün kuzey irak'ta tamamen "darma duman" olduğunu belirten akdoğan şunları söyledi:

"kandil ve oradaki bütün kamplar başlarına yıkılmış durumda. her gün çok etkili hava operasyonları yapılıyor, çok etkili. kim kafasını kaldırsa anında insansız hava araçları tespit ediyor, uçaklar kalkıyor ve o kampları vuruyor. mühimmat depoları, lojistik depolar ne varsa hepsi tek tek imha ediliyor. örgüt bu yüzden panikte. içeride bu mücadele çok boyutlu olarak sınır ötesinde, türkiye içinde, kırsalda, şehir kenarlarında ve şehir merkezlerinde, bütün bu alanlarda çok boyutlu ve çok etkili bir şekilde devam ediyor ve edecek."

"siyaset sadece örgütün önünü açan mekanizmaya dönüştü"

akdoğan büyük bir yanılgının ortaya çıktığını, "biz kobani'de başardık, türkiye'de de yaparız sokak çatışmalarıyla. buralarda kurtarılmış bölgeler oluştururuz" denildiğini aktararak, şöyle devam etti:

"bunu çökerttik. devrimci halk savaşı çıkarmayı istediler. bu proje de çöktü. 'halkı arkamıza alırız, milleti isyana sevk ederiz, halk isyanları olur'. kimse itibar etmedi. o projeleri de çöktü. dediler ki 'böyle olmuyor'. belediye başkanlarına talimat verdiler, 'özerklik ilan edeceksiniz' dediler. bir işi böyle yarım ağız özerklik ilan eder gibi açıklamaları okuyup kaçtılar. o projeleri de çöktü. özerklik projeleri, devrimci halk savaşı projeleri, kobani gibi sokak çatışmalarıyla kurtarılmış bölge ilan etme çabaları, bunların hepsi çökertildi. bunlar bir elde siyaset, bir elde silah buna alıştılar. siyaset yol açtı, koçbaşı, arkasından bu örgüt girdi. oraları, mevzi kazanmak için siyaseti kullandılar. girdikleri her yerde insanlara baskı yaptılar, ceberut bir anlayış, zulüm ettiler. siyaset sadece örgütün önünü açan bir mekanizmaya dönüştü. bu örgüt kime zulüm ediyor? oradaki kürt vatandaşımıza, kardeşimize zulüm ediyor. adeta onları rehin almış durumda. ama oradaki insanı özgürleştirmek öncelikle bu örgütten, bu ceberut anlayıştan kurtarmaktan geçiyor. bu operasyonlar sürecek, millet için sürecek."

"güvenlik açığı tamamen kapatılacak"

birilerinin iyi niyetle, "bu süreci devam ettirin, bu kadar operasyon yaptınız" dediklerini anlatan yalçın akdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"şunu çok iyi görmek gerekiyor. bu operasyonlar keyiften yapılmadı. 'hadi nerede kalmıştık, başa dönelim' diyemeyiz. burada bir güvenlik açığı oluştu. örgüt süreci istismar etti ve ihanet etti. onlara diyorum ki; 'sürdürmek istesen de sürdüremezsin'. çünkü bu eylemlerle süreç sürdürülemez hale gelmiştir. eğer birileri yol keserse, dağa kaçırırsa, baskı yaparsa, nasıl siz orada bir şeyi devam ettirebilirsiniz? silahlanırsa, yeni yeni birtakım silahlı örgütler kurarsa nasıl sürdürebilirsiniz? illegalite üzerinden devam ederse işte o süreç sürdürülemez hale geldi. bu güvenlik açığı tamamen kapatılacak."

akdoğan hdp'nin barajı geçmek için "çözüm sürecinin düşmanlarıyla, statükocu ve ulusalcı cepheyle sürece her türlü kötülüğü yapan paralel çeteyle" ittifak yaptığını savundu.

terörle mücadele ettiklerini söyleyen akdoğan, bunun bir sebep değil sonuç olduğunu belirtti. akdoğan eylemler üzerine hükümetin harekete geçtiğine ve operasyonların başladığına işaret ederek, "eş zamanlı üç terör örgütünün ülkede kaos çıkarmak için saldırılar gerçekleştirdiğini" ifade etti.

"mhp de iktidar ortağıydı"

ak parti'nin bölgede mücadele eden tek parti olduğunu belirten akdoğan, bu süreçte kendilerinin devlet ve millet için herkesten sorumlu ve duyarlı bir tavır beklediklerini ifade etti.

akdoğan, kendisinin, "sizin iktidar ortağı olduğunuz dönemde imralı ile görüşmeler yok muydu?" sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi:

"hemen paniklediler, yok da diyemediler. devlet terörle mücadele bağlamında çok boyutlu çalışmalar yürütür. devletin birimleri bütün bu görüşmeleri yapmıştır. bu sorunu çözmek için mhp'nin iktidar ortağı olduğu dönemde de yapmıştır. peki siz konu mankeni miydiniz? iktidar ortağıydınız, niye ses çıkarmadınız? şimdi niye bizi yerden yere vuruyorsunuz? beyefendiler çıkmış diyorlar ki; 'gidip ifade almak için görüşülüyordu, sorguya çekiliyordu'. çocuk kandırıyorlar. öcalan 99'da yargılandı, bitti. siz neyin ifadesini, yani gizli kapaklı asker, polis gidip mi ifade alıyor? böyle bir şey olabilir mi? o günkü görüşmelerin amacı da terörün bir şekilde, örgütün silah bırakması ve türkiye'yi terk etmesiydi. aynı amaçla yürütülen birtakım görüşmelerdi ve mhp de iktidar ortağıydı."

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;