Avrupa

Almanya'da 50 bin kişilik protesto

Almanya’da binlerce kişi genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerini ve ABD ile AB arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasını protesto etti.

Konular: Almanya, Tarım

almanya’nın başkenti berlin’de yaklaşık 50 bin kişi, 80’den fazla çiftçi, tüketici, hayvan ve çevre koruma örgütünün çağrısıyla parlamento binası önünde toplandı.

endüstriyel tarım ve hayvancılık uygulamaları, genetiği değiştirilmiş organizmalar (gdo) içeren ürünleri ve abd ile ab arasında imzalanması planlanan transatlantik ticaret ve yatırım ortaklığı (ttip) anlaşmasını protesto eden kalabalık, ''artık bıktık'' sloganıyla yürüyüş düzenledi.

gösteride, kanada ile ab arasında imzalanacak kapsamlı ekonomik ve ticaret anlaşması’nın (ceta) ve alman hükümetinin tarım politikası da eleştirildi. ayrıca, çiftçilerin şartlarının iyileştirilmesi, gdo’lu ürünlere karşı etkili yasal koruma ve büyük ahırların yapılmasının durdurulması talep edildi.

almanya’nın çeşitli yerlerinden gelen çiftçi ve tüketicilere, yaklaşık 90 traktör de eşlik etti. göstericiler, "merkel’e gdo’lu gıda", "ttip ve ceta'ya hayır", "bu ticaret kimin için?" ve "hayvanların da hakları var" yazılı pankartlar taşıdı.

"ttip'yi durdurun"

eylemlerin sözcüsü jochen fritz, ttip’in küresel alanda faaliyet gösteren büyük şirketlere yarayacağının altını çizdi. fritz, anlaşmanın hayata geçmesi halinde almanya’da ve dünyada birçok tarım işletmesinin kapanacağı söyledi.

aynı zamanda tüketici standartlarının da düşebileceğine işaret eden fritz, almanya başbakanı angela merkel ve ekonomi bakanı sigmar gabriel'e ttip müzakerelerini durdurma çağrısında bulundu.

yürüyüş, berlin’de cuma günü başlayan uluslararası yeşil hafta fuarı kapsamında bu yıl beşinci kez düzenlendi.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;