Almanya

Almanya’da kamu çalışanlarına burka yasağı

Almanya’da Federal Parlamento, kamu çalışanlarının burka ve nikap giymelerini yasaklayan tasarıyı onayladı.

Konular: Almanya, Türkiye
Arşiv [Fotoğraf: DHA]

almanya eyaletler meclisi tarafından da onaylanmasının ardından yürürlüğü girecek yasa, memurlar, hakimler ve askerlerin görevleri esnasında burka giymelerini yasaklıyor. benzer bir yasak, federal seçim yasasında yapılan değişiklikle seçim komisyonları ve seçim kurullarının üyeleri için de geçerli.

güvenlik önlemlerini arttırmak amacıyla hristiyan birlik partileri (cdu/csu) ve sosyal demokrat parti spd’nin oylarıyla kabul edilen yasa, kimlik başvurusu sırasında ve kimlik kontrolü esnasında tüm kadınların yüzlerini açmaları zorunluluğunu da getiriyor.

yasaya göre, kamu görevlilerinin yüzlerini kapatmaları ancak özel görev ya da sağlık sorunları nedeniyle kapatılması gerekiyorsa mümkün olabilecek.

almanya’da, fransa’da olduğu gibi kamuda genel bir burka yasağı şimdilik söz konusu değil.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;