Tenis

Annelik bir sporcunun kariyerini nasıl etkiler?

Dünyanın en iyi tenisçilerinden 35 yaşındaki Serena Williams hamile olduğunu açıkladı. ABD'li raket bu sezon kortlardan uzak kalacak. Peki anne olmak onun kariyerini nasıl etkileyecek?

gelecek hafta dünya sıralamasında yeniden zirveye çıkacak williams, hamileliği nedeniyle bu sezonki turnuvalarda yer alamayacak. son olarak geçen ocak ayında düzenlenen avustralya açık'ta şampiyonluğa uzanan ve sonraki süreçte dizindeki sakatlığı nedeniyle maça çıkamayan abd'li tenisçinin, gelecek yıldan itibaren yeniden kortlara dönmesi bekleniyor.

serena williams, geçen yıl aralık ayında sosyal haber sitesi reddit'in kurucularından 33 yaşındaki alexis ohanian ile nişanlandığını duyurmuştu.

abd'li raketi döndüğünde nasıl bir kariyer bekleyecek? 24 grand slam şampiyonlu avustralyalı raket margaret court'a sorduk. 74 yaşına gelen court, anne olduktan sonra büyük bir turnuva kazanan ilk tenisçi. ilk çocuğu daniel'in ardından 1973'te bir büyük turnuva kazandı. tenisin hem amatör hem de profesyonel dönemibş yaşadı. anne olduktan sonra tenise döndüğünde 31 yaşındaydı. fakat serena williams 36 yaşında olacak. court'a göre bu yaş, geri döndüğünde sıkıntı yaratabilir:

"daniel'i dünyaya getirdikten sonra kariyerimin en iyi yıllarını geçirdim. ama döndüğümde serena'dan 4-5 yaş daha küçüktüm. bence kişi fiziksel olarak ne yapabileceğini bilmeli. önce bebeği dünyaya getirmeli. daha sonra da gidişata bakmalısınız. fakat hepimizin fizyolojisi birbirinden farklı"

evonne goolagong ve belçikalı kim clijsters da bu duyguyu yaşayan tenisçi annelerden. onlar kortlara döndüklerinde ise sadece 26 yaşındalardı.

bu arada kadın tenisinde serena williams'ın egemen olması court'u hayalkırıklığına uğratıyor. ona göre erkek tenisinde daha fazla rekabet var. kadınlarda ise derinlik yok ve o da bunu 'utanç verici' olarak gösteriyor. kendi dönemindeki billie jean king, martina navratilova ve chris evert-lloyd gibi isimleri örnek verip o dönemdeki rekabete dikkat çekiyor.

court, 1971 wimbledon finalini goolagong'a kaybetti. hamile olduğunu da o dönem doktora gittiğinde öğrendi. hemen tenisi bıraktı, geri dönüp dönmeyeceği ise muammaydı. ancak avustralyalı raket doğumdan sonra evin yakınındaki bir parkta jimnastik yaparak eski formuna kavuşmaya çalıştı.

court tenise geri döndü. kortta mücadele ederken eşi barry tribünde, oğlu daniel de genelde kucağında ağlıyordu. o yıllarda ne milyon dolarlık anlaşmalar ne internet doğal olarak da ne sosyal medya vardı:

"o dönem hiçbir şey şimdiki gibi değildi. şimdi tenisçiler çocuk doğurmak için de para alıyorlar. şartlar çok iyi. ama biz de o dönemki şartlarla iyi baş ettik"

pazarlama uzmanlarına göre serena williams'ın bir çocuğunun olması onun ticari haznesini artırır ve özellikle bebek giyim sektöründen reklam anlaşmaları yapabilir. court'a bunu söylediğimizde kendisini bir gülme tutuyor ve "bizim zamanımızda bunlar yoktu" diyor:

"ben yamaha ile bir sözleşme imzalamıştım. abd'de tüm panolarda ben vardım. fakat hamile olduğumun ortaya çıkmasının ardından fotoğraflarımı kaldırdılar. çünkü oynayamıyordum"

serena williams, yayınlayıp sonra hemen sildiği sosyal medya mesajında 20 haftalık hamile olduğunu söyledi. buradan bakında abd'li raketin 6 haftalık hamileyken bir grand slam kazandığı ortaya çıkıyor. 

kaynak: al jazeera ve reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;