Çalışma hayatı

Asansör faciasında ilk dava

İstanbul'da asansörün düşmesi sonucu ölen 10 işçiden Murat Usta'nın ailesi, inşaatın sahibi Torunlar GYO aleyhine 820 bin TL'lik tazminat davası açtı.

Konular: Türkiye
Asansörlerde etiket yoksa belediye veya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün aranması gerekiyor. [Fotoğraf: AA]

istanbul mecidiyeköy'de, ali sami yen stadı'nın arazisi üzerine yapılan inşaatta, 10 kişinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili ilk dava açıldı. ölen işçilerden murat usta'nın ailesi, inşaatın sahibi torunlar gyo ile asıl işvereni taşeron şirket nur yapı dekorasyon aleyhine 820 bin tl tazminat davası açtı.

dava dilekçesi, ölen işçinin eşi ayşe usta'nın da aralarında bulunduğu 5 kişi adına avukatları aracılığıyla istanbul 4. iş mahkemesi'ne sunuldu.

dilekçede, savcılıkça yürütülen soruşturmada hazırlanan bilirkişi raporu ve sgk tarafından verilen iş kazası tahkikat raporunda, kazanın meydana gelmesinde tamamen davalıların kusurlu olduğunun tespit edildiği dile getirildi. "kaza, işverenin iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranmasından kaynaklanmıştır" ifadesi kullanıldı. 

inşaatta çalışan işçilerin asansörün onarımı için defalarca işverenden talepte bulunduğu kaydedilen dilekçede, "ölen işçilerin kaderi henüz 5 günlük çalışan olan, asansör kullanımı ile ilgili herhangi bir eğitim almamış, tecrübesiz ve vasıfsız bir operatöre teslim edilmiştir. bahsi geçen inşaatın bir an önce bitirilmesi için 24 saat esasına dayalı vahşice bir çalışma sistem ve temposu içinde işçiler yeteri kadar dinlendirilmemiş, uzun süreli çalıştırılmıştır" denildi. 

28 yaşındaki murat usta, rezidans inşaatında taşeron firma nur yapı dekorasyon'a bağlı olarak kartonpiyer işçisi olarak çalışıyordu. öldüğünde eşi 8 aylık hamileydi. 6 eylül'de meydana gelen olayda 10 işçi hayatını kaybetmişi.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;