Avrupa Birliği

Avrupa Komisyonu: İdam cezası, kırmızı çizgilerin en kırmızısı

Avrupa Komisyonu, 16 Nisan referandumunda mühürsüz oy pusulaları ve zarflarının da YSK tarafından kabul edilmesine ilişkin karara atıfta bulunarak, 'kural dışı uygulama iddialarını soruşturma' çağrısı yaptı. Komisyon Sözcüsü Margaritis Schinas, idam cezası tartışmaları için ise "Sadece bir kırmızı çizgi değil, kırmızı çizgilerin en kırmızısıdır" dedi.

[Fotoğraf: Getty Images]

avrupa komisyonu, agit raporunun ardından türkiye'ye 16 nisan referandumunda mühürsüz oy pusulaları ve zarflarının da ysk tarafından kabul edilmesine ilişkin karara atıfta bulunarak, kural dışı uygulama iddialarını araştırma çağrısı yaptı. 

az farkla kabul edilen anayasa değişikliği sonrası cumhurbaşkanı erdoğan'ı tebrik etmeyeceklerini belirten komisyon sözcüsü margaritis schinas, "yetkililere kural dışı uygulama iddialarına dair şeffaf bir soruşturma yürütme çağrısı yapıyoruz" dedi.

"idam cezası, kırmızı çizgilerin en kırmızısı"

komisyon sözcüsü, idam cezasını geri getirecek bir yasa değişikliğinin ankara'nın ab üyelik sürecini sona erdireceğinin bir kez daha altını çizdi, "idam cezası sadece bir kırmızı çizgi değil, kırmızı çizgilerin en kırmızısıdır" dedi, avrupa birliği'nin idam cezasının reddi konusunda mutabık olduğunu vurguladı. 

cumhurbaşkanı erdoğan, referandum kampanyası boyunca ve gayrıresmi sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada idam cezasının parlamentodan geçmesi hâlinde onaylayacağını, meclis'ten geçmezse halk oylamasına gidileceğini söylemişti.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;