Türkiye

Başörtüsü yasağı kalktı

Yönetmelik resmi gazetede yayımlandı. Kamuda başörtüsü artık serbest. İlkokullarda öğrenci andı da okunmayacak.

Türkiye'deki ilköğretim okullarında her sabah 'Andımız' toplu halde okunuyordu. [AA-Arşiv]

başbakan recep tayyip erdoğan'ın 30 eylül pazartesi günü ‘demokratikleşme paketi’yle kamuoyuna duyurduğu öğrenci andı ve kamuda kıyafetle ilgili düzenlemeler, resmi gazete’de yayımlandı.

buna göre, kamuda çalışanların kılık ve kıyafetlerini düzenleyen 1982 tarihli yönetmelikte değişiklik yapıldı.  kadınlara işte başörtüsü takma yasağı getiren ifade yönetmelikten çıkarıldı. emniyet teşkilatı, türk silahlı kuvvetler mensupları ile hakim ve savcılar ise serbesti getiren bu düzenlemenin dışında bırakıldı.  

resmi gazete'de yayımlanan ikinci düzenleme ise okullarda her sabah okunan öğrenci andı ile ilgili. milli eğitim bakanlığı yönetmeliğinden öğrenci andının içeriğini ve ilkokullarda dersler başlamadan önce her gün okunmasını düzenleyen madde tamamen yürürlükten kaldırıldı. salı gününden itibaren öğrenciler "andımız"ı okumayacak.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;