CHP

Baykal'dan Kılıçdaroğlu'na 'Cumhurbaşkanı adayı olmazsan bırak' mesajı

CHP'nin eski genel başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, "Genel Başkan (Kılıçdaroğlu) ben adayım diyorsa, doğal olarak o (Cumhurbaşkanı) adayıdır. Eğer ‘ben aday değilim’ diye bir karar alırsa Genel Başkan, ne yapacağız? CHP'nin, cumhurbaşkanı adayı olmayı kabul eden, talep eden veya ikna edilen ne kadar insan varsa onların tümünü derhal kurultayını olağanüstü çağırıp, o kurultayda genel başkan olarak kimi istiyorsanız seçin o adayınız olacaktır demesi lazım" dedi.

[Fotoğraf: DHA]

kılıçdaroğlu cnn türk'te ahmet hakan'ın sorularını yanıtladı. bugünden sonra odaklanılması gerekenin 2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu söyleyen baykal, chp'nin buna öncülük etmesi gerektiğini belirtti. 

"yerel siyasetin ötesinde, ulusal siyasetin artık tek hedef var, cumhurbaşkanlığı. bunun gereği yüzde 49 olarak ifade ettiğimiz ‘hayır’ dayanışmasını daha da büyütecek bir anlayış içerisinde siyaset tarzı. parti artık kendisini bir ölçüde aşmak zorunluluğu ile karşı karşıya, bunu anlamamız lazım. 49’u yakalayabildiği ve arttırabildiği ölçüde yararlı olabilir."

"şimdi nedir mücadele, mücadele bu getirilen yeni anayasa içinde cumhurbaşkanlığını biz kapalım da biz o yetkileri kullanalım da. hedef o da ne yapmak üzere hedef? o yetkileri kullanmak için değil. o, bu anayasanın kabul edilemez olduğunu, bu anayasanın mutlaka değişmesi gerektiğini, sistemi, tek adam olmak için değil, kimsenin tek adam olmayacağı bir anayasal düzeni inşa etmek için ve kendisi de tek adam olmama vaad ederek gelecek. doğru bir anayasal düzeni yeniden inşa eder ve gelirken de tek adama tanınan yetkileri önemli bir kısmını kullanmayı reddeder. birisinin öncülük yapması lazım. öncülük yapma görevi de ana muhalefet partisinindir."

"eğer 'ben aday değilim' diyorsa..."

baykal, chp lideri kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini, aksi takdirde, cumhurbaşkanı adayı olmayacaksa, genel başkanlığa aday olmayarak, yerini cumhurbaşkanlığına aday olacak birine bırakması gerektiğini söyledi. 

"genel başkan ben adayım diyorsa, doğal olarak o adaydır. tabi bu yetmez derhal koalisyon ortaklarıyla kaynaştırılması onlarla ilişkilerin gelişmesi lazım. ilk önemli karar sayın genel başkan’ın alması gereken karardır. adayım derse aday arama gündemden kalkar ve o adayı topluma kabul ettirme sağlama çalışmasıdır. iki sene gayret göstermemiz gereken süredir. 49 gidiyor kardeşim, 49’u tutmanın yolu bu."

"eğer ‘ben aday değilim’ diye bir karar alırsa genel başkan, ne yapacağız. chp'nin, cumhurbaşkanı adayı olmayı kabul eden, talep eden veya ikna edilen ne kadar insan varsa onların tümünü derhal kurultayını olağanüstü çağırıp, o kurultayda genel başkan olarak kimi istiyorsanız seçin o adayınız olacaktır demesi lazım."

"gül'ün değerlendirilmesi gerekir"

kılıçdaroğlu, "'abdullah gül çıkarsa çok büyük başarı şansı olur' deniliyor, katılıyor musunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"eğer çıkarsa bu ciddi bir tablodur. sayın gül, cumhurbaşkanı adayı olmayı, bu siyasi bağlantıları dikkate alarak, bu yüzde 49'u rencide etmeyecek bir anlayış içinde aday olarak çıkma eğilimi sergilerse ona bakılır. varsa öyle bir niyeti sayın gül'ün değerlendirilmesi gerekir."

kaynak: cnn türk, hürriyet

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;