Brezilya

Bir kazanın değiştirdiği hayatlar

Brezilya'nın Chapecoense takımının yaşadığı uçak kazası geride kalan birçok kişinin hayatını değiştirdi. Sirli Freitas da onlardan biri. Freitas, kazada vefat eden kocasının işini devam ettiriyor. Kulübün yeni basın sorumlusu artık o.

Konular: Spor, Futbol
Uçak kazası 1 Aralık 2016'da yaşandı. [AFP]

brezilya'nın chapecoense takımı tarihindeki en büyük başarıyı yakalamak için bolivya'nın santa cruz kentinden kolombiya'nın medellin kentine hareket ediyordu. tarih 1 aralık 2016'yı gösteriyordu. uçak, dağlık bir araziye düştü. chapecoense takımı dahil 9 mürettebat ile birlikte 77 kişinin bulunduğu uçaktan 71 kişi hayatını kaybetti. 

hayatını kaybedenlerden biri de kulübün basın sorumlusu cleberson silva'ydı. silva geride gözü yaşlı bir aile bıraktı. cleberson silva'nın 33 yaşındaki eşi sirli, kazadan bir hafta sonra eşinin eşyalarını toplamak için kulübe gitti. kulüp yöneticileri ise ona bir teklifte bulundu: kocanın işine devam et. sirli için sürpriz bir teklif fakat yabancı olmadığı bir işti. 8 ve 3 yaşlarında iki çocuğu bulunan sirli freitas evlenmeden önce yerel bir gazete olan diario catarinense'de foto muhabir olarak çalışmıştı. 

Freitas ve eşi


ortada bir trajedi olunca dünyanın her yerinden birçok basın kuruluşu chapecoense haberi yapmak için freitas'ı arıyor. o görevini yapıyor fakat yaralarını sarmasını da epey zorlaştırıyor:  "hâlâ böyle bir olayın olduğuna inanamıyorum"

chapecoense'de çalışmak hem freitas hem de kulübün yine eski günlerine dönmesi için önemli. hayatını kaybeden eşinin işini devralmak anıları taze tutsa da o eşini hep hatırlamaktan mutlu: "her gün karmaşık anlar yaşıyorum. çünkü onu hatırlıyorum. onun yaptığı işi yapıyorum. ve onu çok özlüyorum. o burada olsaydı şu an nasıl davranırdı diye düşünüyorum. bu da zor anların üstesinden gelmeme yardımcı oluyor"

kulüp, yaşanan kazanın ardından ilk kez mart ayında uluslararası bir turnuva için uçağa bindi ve peru'ya gitti. uçaktaki herkesin görüşü 'zor' olduğu yönündeydi. salı günü da takım uruguay'ın nacional takımıyla oynamak için montevideo'ya uçtu. freitas evde kaldı. fakat en duygusal yolculuk 10 mayıs'ta olacak. takım, kazanın yaşandığı rotadan kolombiya'ya gidecek. freitas bu kez takımla birlikte gidecek.

hayatta kalanlar ve bu kazadan mağdur durumda olanlar chapeco'da özel bir statüye sahip. freitas ise artık çocuklarına odaklanmış durumda: bakmam gereken iki çocuğum var ve onların annelerini güçlü olarak bilmeleri gerekiyor. en büyük endişem çocuklarım"

kaynak: al jazeera ve afp
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;