Orta Asya

Bişkek'te düşen uçağın kara kutuları Moskova'ya gönderildi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek yakınlarında Pazartesi günü düşen Boeing 747-400 tipi kargo uçağının iki kara kutusu, inceleme için Rusya'nın başkenti Moskova'ya gönderildi. Öte yandan kazada ölenlerin sayısı 38'e yükseldi.

[Fotoğraf: Reuters]

başbakanlık basın merkezi'nden yapılan açıklamada, devletlerarası havacılık komitesi (mak) uzmanlarının, kargo uçağının moskova'ya gönderilen kara kutularını kaza nedenini ortaya çıkarmak için inceleyeceği belirtildi.

bağımsız devletler topluluğu (bdt) devletlerarası havacılık komitesi (mak) heyeti, çarşamba günü kazanın meydana geldiği bölgede çalışmalarına başlamıştı.

moskova'dan gelen heyete, türkiye'den sivil havacılık genel müdürlüğü'nün (shgm) iki uzmanı, act havayolları ile imalatçı firma boeing'den yetkililer de eşlik ediyor.

bu arada yetkililer kazada ölenlerin sayısının 38'e yükseldiğini açıkladı.

act havayolları'na ait boeing 747-400 tipi türk kargo uçağı, pazartesi günü kırgızistan'ın başkenti bişkek yakınlarında bulunan daça su'da evlerin üstüne düşmüştü. kazada hayatını kaybedenler arasında kaptan pilot ibrahim gürcan dirancı, ikinci pilot kâzım öndül, yükleme uzmanı melih aslan ve uçuş teknisyeni ihsan koca da vardı. 

ibrahim gürcan dirancı, kâzım öndül ve ihsan koca'nın cenazeleri türk hava yolları'na (thy) ait 349 sefer sayılı uçakla istanbul'a gönderildi. melih aslan'ın cenaze işlemleri sürüyor.

kaynak: aa, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;