Suriye'de iç savaş

BM: Sivillerin aç bırakılması savaş suçu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Suriye'de sivillerin kuşatmalar nedeniyle aç bırakılmalarının savaş ve insanlık suçu olduğunu söyledi, çatışmalar bitse dahi sorumluların affedilmemesi gerektiğini belirtti.

[Fotoğraf: Reuters]

birleşmiş milletler insan hakları yüksek komiseri zeyd raad hüseyin, suriye’de sivillerin kuşatmalar nedeniyle aç bırakılmasının savaş ve insanlık suçu olduğunu söyledi. hüseyin, kuşatmalardan sorumlu kişilerin çatışmalar sona erdiğinde bu suçlardan affedilmemesi gerektiğini belirtti.

cenevre’de suriye barış görüşmeleri esnasında bir basın açıklaması yapan hüseyin, madaya’da ve kuşatma altındaki diğer 15 kasabada on binlerce insanın keyfî gözaltı hâlinde olduklarını ve acilen serbest bırakılmalarını beklediklerini söyledi.

sınır tanımayan doktorlar örgütü, suriye’nin kuşatma altındaki madaya bölgesinde insani yardım malzemelerinin ulaştığı ay başından bu yana 16 kişinin daha açlıktan öldüğünü duyurdu. böylece kasabada açlıktan ölenlerin sayısı 50'ye yaklaştı.

bm rakamlarına göre yaklaşık 4,5 milyon suriyeli, ülkede ulaşımın güç olduğu bölgelerde yaşıyor, 400 bini ise abluka altındaki 15 bölgede temel hayati ihtiyaçlarından mahrum.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;