2018 Dünya Kupası

'Bu kadarını kimse beklemiyordu'

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, altyapıda ne gibi faaliyetlerde bulunduklarını anlattı. Terim, altyapıdan asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti, Moldova maçındaki genç futbolculara da mesaj gönderdi.

Konular: Spor, Futbol

türk futbolunda her türlü problem sonunda altyapıya dayanıyor. milli maçlarda oyuncu kapasitesinden, ülkedeki yabancı sınırlamasına kadar her türlü konu ‘altyapıdaki yetersizlikle’ son buluyor.

türkiye futbol direktörü fatih terim’in de en büyük gündem maddesi bu.

ntv spor’un sorularını yanıtlayan terim, altyapı için neler yaptıklarını şöyle anlattı:

“bizim görev sürecimizde 3 sezon doldu. ilk önce bir resmi görelim dedik. tüm altyapıları inceledik. rapor önümüze geldiğinde ise çok talihsiz bir ortam gördük açıkçası. 127 profesyonel kulüp içinde 12-13 kulübün 5.5’den 6 alabileceği bir ortam vardı. diğer kulüplerin maalesef manzarası çok kötüydü. birkaç ay önce yine rapor geldi. ilk önce eğiticilerin eğitimine karar verdik. altyapıyı yönetenlerin üst düzey olmasını istedik. birçok kurs ve eğitim olacağını saptadık. sadece altyapı ile ilgili 15’e yakın kitap çıkarttık. direkt altyapıya yönelik kurslar açtık. ben de türkiye’yi gezdim. bir de sizi dinleyelim dedik. altyapıdan vazgeçmeyeceğiz. onların hepsini tek tek dinledim. bir günde 7 saat dinlediğim oldu. okuyan futbol oynayabilir, futbol oynayan da okuyabilir”

hazırlık maçında moldova’yı yenen türkiye’de genç futbolcuların performansı gündem yaratmıştı. terim, moldova’yı bu amaçla seçtiklerini ve genç futbolculardan kimsenin böyle bir performans beklemediğini söyledi:

“moldova maçının alınma amacı buydu. bu çocuklara şans verip onların ne yapabileceğini görmek. bu kadarını kimse beklemiyordu. müthiş oynadılar. ülke de çok sevdi. emre mor gol attı. emre son üç ayda 9 dakika oynadı dortmund’da. kalecilerimiz şans bulamıyordu. moldova maçı planımızdaki düşüncelerimizi bize veren bir maçtı”

kaynak: ntv spor

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;