Türkiye-Bulgaristan ilişkileri

Bulgaristan'dan Türklere engel

Bulgaristan, haftasonu yapılacak seçimlerde Türkiye'den katılımın engellenmesi için sınır kapısında eylem yapan grubu görüntülemek isteyen Türk gazetecilerin ülkeye girişine izin vermedi. Seçimlerde oy kullanmak isteyen seçmenler ise, otobüsler "eylem ve güvenlik" gerekçesiyle Kapıkule'de beklediği için sınırı yürüyerek geçmeye başladı.

[Fotoğraf: Reuters]

bulgaristan'da hafta sonu yapılacak erken genel seçimde oy kullanmak için bursa, izmir, kocaeli, sakarya, tekirdağ ve edirne gibi şehirlerde yaşayan seçmenler oy kullanmak üzere otobüslerle yola çıktı. sabah saatlerinde kapıkule sınır kapısı'na ulaşan bazı otobüs sürücüleri kapitan andreevo sınır kapısı'nda birleşik vatanseverler koalisyonu'nun yol kapatma eylemi ve güvenlik sorunu nedeniyle türk tarafında bekleme kararı aldı.

yaklaşık 50 kişilik eylemci grup, ellerinde bulgaristan bayraklarının yanı sıra türkiye karşıtı dövizler taşıyor. grup, türkiye'den araç girişinin sağlandığı yolu trafiğe kapattı.

 

[Fotoğraf: Reuters]
otobüsteki bazı yolcular çıkış işlemleri yaptırmalarının ardından kapıkule sınır kapısı'ndan çıkarak tampon bölgeyi yaya olarak ellerinde valizleriyle geçerek kapitan andreevo sınır kapısı'na ulaştı. buradaki giriş işlemleri sonrası seçmenler yürümeye devam etti. sınırı geçenler, bulgaristan'daki yakınları aracılığıyla oy kullanacakları il ve ilçelere hareket edecek. yolcular, otobüslerin bekleyişinin sürdürmesi nedeniyle yaya olarak bulgaristan'a gitmeye karar verdiklerini söyledi.

eylem nedeniyle bulgar polisi ve jandarma güçlerinin güvenlik önlemi aldığı kapitan andreevo sınır kapısı'ndan diplomatik araçlar ve az sayıda otomobilin geçişine kısa süre izin verildi.

türk gazetecilere engel

 

[Fotoğraf: DHA]

yol kapama eylemi yapan grubun bulgaristan saatiyle 11:00'deki eylemlerini görüntülemek amacıyla sınır kapısına giden edirne'de görev yapan türk gazeteciler, kapıkule sınır kapısı'ndaki çıkış işlemlerinin ardından işlemleri için kapitan andreevo sınır kapısı'na geçti.

burada görevli gümrük memuru, gazetecilere "eylem nedeniyle" kapitan andreevo sınır kapısı gümrük başmüdürü'nün talimatıyla geçiş izni verilmeyeceğini söyledi.

bunun engellenmesinin uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirten gazetecilerin sınırı geçme isteği olumlu yanıt bulmadı.

gazeteciler tampon bölgedeki bekleyişlerini sürdürüyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;