Wimbledon

Çağla Büyükakçay ilk turda elendi

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda ilk tur maçı için korta çıkan milli tenisçi Çağla Büyükakçay, Fransız Caroline Garcia'ya 2-0 yenilerek elendi.

Konular: Spor, Tenis
Çağla Büyükakçay Adana doğumlu [AA]

fransa açık'ta ana tabloya kalarak grand slam'lerde teklerde mücadele eden ilk kadın sporcu olarak türk tenis tarihine geçen 26 yaşındaki çağla büyükakçay, kariyerinin ilk wimbledon maçında dünya klasmanının 32 numaralı ismi fransız garcia'ya 6-2 ve 6-3'lük setlerle mağlup oldu.

geçen ay fransa açık'ta çiftlerde şampiyonluğa ulaşan 22 yaşındaki fransız sporcu, altıncı kortta oynanan maça hızlı başladı ve ilk oyunu puan vermeden aldı. servis oyununda üst üste yaptığı çift ve basit hatalarla 40-0 geriye düşen milli tenisçi, durumu 40-30'a taşısa da rakibi "winner" vuruşuyla durumu 2-0'a getirdi.

servis oyununa tutunan ve 3-0'lık avantaj yakalayan garcia karşısında temposunu bulmaya başlayan çağla büyükakçay, dördüncü oyunu hanesine yazdırmasının ardından başa baş mücadele ettiği beşinci oyunda yakaladığı servis kırma şanslarından üçüncüsünde başarılı olarak oyunlarda durumu 3-2 yaptı.

altıncı oyunda bir kez daha servisini kırdıran çağla büyükakçay, rakibinin servisini karşılamakta zorlandığı ve bir kez puan alabildiği yedinci oyunu da kaybetti: 2-5. "backhand" vuruşlarında yaptığı üstü üste hatalarla puan kaybeden milli tenisçi, üçüncü kez servisini kırdırarak 28 dakika süren ilk seti 6-2 kaybetti.

ikinci sete kötü başlayan çağla büyükakçay, üç kez hanesine puan yazdırabildiği ilk üç oyunluk bölümde varlık gösteremedi ve 10 dakika içinde 3-0 geriye düştü. bu bölümde yine ilk settekine benzer bir performans sergileyen milli sporcu, etkili vuruşlarıyla rakibini hataya zorladı ve art arda üç oyun kazanarak sete yeniden ortak oldu: 3-3

temposunu koruyamayan ve servisini kırdırarak 5-3 geriye düşen 26 yaşındaki tenisçi, rakibinin servis kullandığı dokuzuncu oyunun puanlarında 40-30 avantaj yakalasa da bunu değerlendiremedi ve seti 6-3, maçı da 2-0 kaybederek turnuvaya erken veda etti.

toplam 62 dakika süren maçta çağla büyükakçay 3 çift ve 9 basit hatayla oynarken, 7 kez doğrudan sayı getiren vuruş yaptı. karşılaşmada 27 "winner" vuruşu yaparak milli tenisçiye karşı büyük avantaj sağlayan fransız sporcu ise 1 ace, 3 çift ve 10 basit hatayla korttan ayrıldı.

ilk servislerin oyuna girmesinde çağla büyükakçay yüzde 68'lik bir oran yakalarken, garcia ilk servislerden kazanılan puanlarda yüzde 80 gibi bir orana ulaştı.

garcia ikinci turda fransız pauline parmantier ile çek katerina siniakova maçının galibiyle eşleşecek.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;