Türkiye

Canikli: 33 bin zehirli ayakkabı piyasada

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, zararlı kimyasallar içerdiği tespit edilen ayakkabıların piyasada satıldığını doğruladı, ancak marka ismi vermekten kaçındı.

Konular: Türkiye
Bakan Canikli’ye göre, iç piyasaya illegal sokulan ayakkabı sayısı 33 bin civarında. [Fotoğraf: Getty]

gümrük ve ticaret bakanı nurettin canikli, istanbul'daki bir gümrük müdürlüğünün sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle imhasına karar verdiği ancak piyasaya sürülen ayakkabılarala ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. yaklaşık 33 bin ayakkabının ülkeye illegal sokulduğunu ve iç piyasada satıldığını söyledi, "maalesef, iç piyasada satılmış görünüyor. markalar var ama ismini vererek uyarıda bulunmamız doğru olmayabilir. böyle bir bilgi üzerine ikazda bulunmak o firmaları sıkıntıya sokabilir" dedi.

caniklik açıklamalarına şöyle devam etti: 

"ayakkabı sayısı 25 bin değil, 33 bin civarında. bu tip ürünler türkiye'ye girerken gümrüklerimiz tarafından numune alınarak tahlile tabi tutuluyor. sağlığa zararlı herhangi bir ürün olup olmadığı tespit edilerek, gereği yapılıyor. söz konusu ürünlerin, sağlığa zararlı bazı kimyevi maddeler ihtiva ettiği anlaşılınca, imha kararı veriliyor. daha sonra, geçici olarak depolandığı yerden imha edilmek üzere götürülürken yapılan kontrollerde, malların kullanılmış, iktisadi değeri olmayan ürünlerle değiştirildiği tespit ediliyor. bunun üzerine mallar geriye getirilerek, tespitleri gerçekleştiriliyor. sorun şu; sağlığa zararlı olduğu tespit edilen bu mallar illegal olarak içeriye sokuluyor."

"adeta 'ellerinde patlamış' vaziyette"

gümrük depolarındaki giriş ve çıkış işlemlerinin denetime tabi olduğunu söyleyen canikli'ye göre bu noktada bir sıkıntı var. canikli, "şu anda bunların peşindeyiz. hem maliye bakanlığı, hem emniyet hem de bizim tarafımızdan nerelere bu ürünlerin satıldığı tespit edilmeye çalışılıyor" dedi.

"bunları yakından takip ediyoruz. riskli olarak değerlendirdiğimiz mal grupları, firmalar ve eşyaları yakın takip ediyoruz. şu anda bütün gümrük kapılarımızda çok sıkı bir kontrol ve denetim söz konusu. türkiye'ye bu şekilde girmiş olanların karşılığını çıkaramıyorlar. o yüzden adeta 'ellerinde patlamış' vaziyette. önümüzdeki günlerde inşallah daha büyük oranlarda tespitler yapacağımızı tahmin ediyoruz."

"çok ucuz ayakkabıyı almayın"

ucuza satılan ayakkabıları alırken dikkatli olunması tavsiyesinde bulunan canikli, "ayakkabının fiyatı bellidir. bu ayakkabılar piyasa fiyatının altında, daha ucuzdur. maliyetleri daha düşük, muhtemelen çok ucuz fiyata satıyorlar. burada en önemli kriter, çok ucuza satılan mallar noktasında dikkat edilmesi gerekiyor. eğer bu konuda en ufak bir şüpheleri varsa bakanlığımızın tüm birimlerine bildirsinler" diye konuştu.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;