Kobani

Çavuşoğlu: Peşmergenin Kobani'ye geçişine yardımcı oluyoruz

Dışişleri kaynakları, Türkiye topraklarından Kobani'ye silah ve peşmerge geçişinin dün akşam itibariyle başladığını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu da, peşmergenin destek için Kobani’ye geçişine yardımcı olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu,Türkiye’nin ‘ılımlı muhalefete eğit-donat programını' uygulamaya Mart'tan önce başlayabileceğini söyledi. [Fotoğraf: AA]

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, tunus dışişleri bakanı monghi hamdi ile ortak basın toplantısından sonra soruları yanıtladı. "kuzey irak yönetiminin, peşmergenin kobani’ye geçişi için izin talebi vardı. türkiye izin verdi mi?" ve "abd'nin kobani’ye silah yardımı yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorularına şöyle yanıt verdi:

"biz peşmerge güçlerinin destek için kobani’ye geçişine yardımcı oluyoruz. görüşmelerimiz de devam ediyor. kobani'den türkiye’ye kaçan insanların dönüp tekrar huzur içinde kobani’ye yerleşmesini istiyoruz."

"geçiş dün akşam başladı"

bakan çavuşoğlu'nun bu açıklamasından hemen sonra dışişleri kaynaklarından verilen bilgiye göre ise, kobani'ye peşmerge ve silah geçişi dün akşam itibariyle başladı. ancak aynı kaynaklar, abd'nin havadan yaptığı silah yardımında türk hava sahasının kullanılmadığını belirtti. 

kobani'ye gidecek olanlar suriyeli

al jazeera muhabiri mahmut bozarslan’ın irak kürt bölgesindeki kaynaklara dayanarak aktardığına göre, türkiye üzerinden rojava’ya gönderilecek güç, irak kürt bölgesi peşmergeleri değil, daha önce suriye’den irak’a getirilip eğitilenler olacak.

bu silahlı güç suriye’de iç savaşın başlamasından yaklaşık bir yıl sonra, 2012’de irak kürt yönetimi tarafından toplanıp eğitilmişti. bu eğitime tabi tutulanlar suriye’deki kürt partilerinin üyeleri olmakla birlikte, barzani’nin partisi kdp’ye yakın. fakat barzani’nin bu eğitimi sağlaması, irak kürt yönetimi ve pyd arasında gerilime neden olmuştu. pyd kendi gücü dışında bölgede başka silahlı güç istemediği için bu peşmergelerin gelmesine izin vermedi. hatta bölgeye giren bazı küçük grupları da tutukladı.

pyd ve suriye’de barzani’ye yakın diğer kürt partileri son bir haftadan beri, irak’ın duhok kentinde rojava’da nasıl yetki paylaşılacağı hakkında müzakere yürütüyorlar. bu müzakerelere barzani de zaman zaman katılıyor.

pyd, kontrolü altındaki  bölgelerde, diğer kürt partileri ile yetki paylaşımı yapmaktan kaçınmış, bu yetki paylaşımını öngören temmuz 2012 tarihli erbil anlaşması'nı uygulamaya da koymamıştı.

ardından da ocak 2014’te üç bölgede; afrin, cezire ve kobani’de özerklik ilan etmişti. suriye’deki diğer kürt partileri bu bölgelerde pyd’nin baskısından şikayet ediyordu. işid’in kobani’ye saldırısından sonra pyd ve diğer kürt partileri duhok’ta bir araya geldi ve müzakere masasına oturdu. 

peşmerge güçleri sözcüsü cabar yaver, kobani'ye askeri takviyelerine devam etmek istediklerini söyledi ve "o bölgeye havadan veya karadan yedek güçlerimiz göndermek için çabamız ve hazırlığımız var" dedi.

"esas desteklenmesi gereken öso"

çavuşoğlu basın toplantısında, suriye'de esas desteklenmesi gereken grubun özgür suriye ordusu (öso) olduğunu belirtti:

"pyd’nin suriye'ye yönelik amaçları öso’dan farklı. sadece suriye'nin belli bir bölgesini kontrol etme amacı gütmektedir. aynı işid gibi. bunun, suriye'nin geleceği, sınır güvenliği ve demokratik yapılanması için bir tehdit olduğunu düşünüyoruz. pyd bunu sürdürdüğü müddetçe öso’dan da, türkiye’den de destek alamaz. dolayısıyla burada pyd ve diğer unsurların da politikalarını değiştirmesi gerekiyor. bu sorunun gerçek sebebinin unutulmaması gerekiyor. esed rejiminin buradaki sorunun gerçek sebebi olduğunun da her fırsatta altını çiziyoruz. genel anlamda daha kapsamlı bir strateji çerçevesinde burada esas desteklenmesi gereken grubun öso olduğu konusunda abd ve müttefiklerimizle de hemfikiriz."

anadolu ajansı'na konuşan başbakanlık kaynakları da peşmergelerin geçişi ve kobani’ye yapılabilecek yardımlarla ilgili sürecin devam ettiğini söyledi. 

türkiye sınırında olan kürt kasabası kobani, irak şam islam devleti'nin (işid) saldırısı altında. abd ve koalisyon güçleri suriye'deki işid mevzilerini de havadan vuruyor. son olarak abd, kobani'de savaşan kürt güçlerine havadan silah ve tıbbi malzeme yardımı yapmıştı. silah, cephane ve tıbbi yardımın irak'taki kürt yönetimi tarafından sağlandığı açıklanmıştı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;