Suriye'de iç savaş

Çavuşoğlu: Rakka’yı Rakkalılara teslim edebiliriz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Doğru strateji ve doğru gruplarla, kişilerle arazideki güçlerle kolay bir şekilde DEAŞ'ı temizleyebiliriz ve gerçek sahibi Rakkalı insanlara şehri güvenli şekilde teslim edebiliriz. Bunu detaylı şekilde görüşüyoruz, planlıyoruz” dedi.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, antalya büyükşehir belediye başkanlığını ziyaretinin ardından gazetecilere konuştu. trump yönetiminden de beklentilerinin “ypg'lilerin münbiç'ten temizlenmesi” olduğunu söyleyen çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"ondan sonraki hedef rakka operasyonudur. rakka operasyonunun planlanması çalışmalarını da yapıyoruz. geçtiğimiz günlerde en üst düzeyde, sayın cumhurbaşkanımız düzeyinde, gerek trump ile gerek cia direktörü geldiği zaman bu konular değerlendirilmiştir. koalisyonun içindeki ülkelerle fransa, ingiltere ve almanya ile bu konuları değerlendirme fırsatımız oldu. doğru strateji ve doğru gruplarla, kişilerle arazideki güçlerle kolay bir şekilde deaş'ı temizleyebiliriz ve gerçek sahibi rakkalı insanlara şehri güvenli şekilde teslim edebiliriz. bunu detaylı şekilde görüşüyoruz, planlıyoruz."

fırat kalkanı harekâtı’nda el bab’ın kontrol altına alınmasıyla ilgili de konuşan çavuşoğlu, "şehir tamamen kontrolümüz altında. ama şehrin şimdi temizlenmesi lazım. hem değişik patlayıcıların temizlenmesi hem de şehrin içinde değişik bölgelere sızan teröristlerin de el bab'dan tamamen temizlenmesi lazım" dedi.

“kendi evlerine döndürmeyi de başarabilmemiz lazım”

ilımlı güçlerin de temizlik yapıldıktan sonra şehrin güvenliğini sağlaması gerektiğini belirten çavuşoğlu, el bab temizlendikten sonra birçok kişinin evine ve şehrine döneceğini vurguladı. fırat kalkanı harekatı başladığı günden bu yana 50 bine suriyelinin türkiye'den bu bölgeye döndüğünü ifade eden çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"esasen sayın cumhurbaşkanımızın yıllardır vurguladığı ve başta abd olmak üzere avrupalılara, herkese anlatmaya çalıştığı da budur. terörden arındırılmış bir güvenli bölge oluşturduğumuz zaman, suriyelileri hiç olmazsa bu bölgede normal hayata döndürebiliriz. sadece göç ettiği yerlerde bunlara yardım etmemiz yetmez. bu insanları kendi evlerine döndürmeyi de başarabilmemiz lazım. bu işin insani boyutunu da ihmal etmememiz lazım."

abd’ye mesaj: önce türk halkının güvenini kazanmanız lazım

bir gazetecinin abd'nin yeni yönetimiyle ilişkilerin nasıl olacağını soru üzerine çavuşoğlu, geçen dönemde abd ile ilişkilerin bu noktaya gelmesinde türkiye'nin herhangi bir yanlışı veya abd'ye yönelik hasmane bir tutumu olmadığını söyledi. çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"gerek ypg'ye verilen destek, bize saldıran bir terör örgütüyle iş birliği yapmaları, hatta silah vermeleri, gerekse 15 temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren fetö'nün elebaşı olan fetullah gülen'in pensilvanya'da yaşaması ve bugüne kadar tüm belgeleri, delilleri vermemize rağmen, bırakın iade etmeyi, geçici tutuklama talebimizin bile yerine gelmemesi halkımızın duygularını çok etkiledi. elbette ilişkilerimizi de etkiledi. çünkü biz milletimizin talepleri ve bize verdiği yetki neticesinde, halkımızın beklentilerini karşılamak için siyaset yapıyoruz. abd'lilere de bunu sürekli daha önceki yönetime de hatırlattık. yani, ilişkilerin düzelmesi için bu konularda adım atmanız gerekiyor. bize saldıran bir terör örgütüyle beraber olmanın bizim müttefiklik anlayışımızla çelişiyor. şimdi yeni dönemde de ilişkilerimizi düzeltebilmemiz için önce türk halkının güvenini kazanmanız lazım."

iki ülke arasında türk halkının güvenini kazanmadan sağlıklı ilerleme olamayacağına işaret eden çavuşoğlu, bunun için de daha önceki hataların düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. çavuşoğlu, esasen yeni yönetimin günümüze kadarki yaklaşımından memnun olduklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"türkiye ile yeni bir sayfa, yeni bir gün başlatma arzusundan memnunuz. bizim de arzumuz bu. biz niye müttefikimizle durup dururken kötü olalım. kötü ilişkilerden ne çıkarımız var ki. ama bu noktaya nasıl geldiğini sizler de biliyorsunuz. bu yeni sayfa açma konusunda biz varız. ama sadece boş bir sayfa olmaz. bunun içini de birlikte doldurmamız gerekiyor. geçmiş dönemin hatalarını da açıkça kabul eden yeni bir yönetim var. bizim de arzumuz o hataların düzeltilmesi, tekrarlanmaması ve ilişkilerimizin tekrar hak ettiği gibi o eski günlere, hatta daha ötesine dönmesidir." 

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;