PKK

Dağlıca'da 16 şehit, 6 yaralı

Dağlıca saldırısının ardından PKK'ya yönelik hava destekli operasyonlar sürerken, Genelkurmay Başkanlığı olaydan bir gün sonra 16 askerin şehit olduğunu, 6 askerin de yaralandığını açıkladı.

Konular: Türkiye, PKK

hakkâri’nin yüksekova ilçesi dağlıca bölgesinde yola döşenen mayın, dün akşam saatlerinde iki askeri zırhlı aracın geçişi sırasında pkk'lılar tarafından patlatıldı. patlama sonucu şehit olan ve yaralanan askerler var. genelkurmay’ın sabaha karşı yaptığı açıklamada şehit ve yaralıların bulunduğu bilgisi yer almış ancak sayı verilmemişti.

olaydan bir gün sonra yazılı açıklama yapan genelkurmay başkanlığı, "16 silah arkadaşımız şehit olmuştur" açıklamasını yaptı. açıklamada yol kenarına yerleştirilen el yapımı patlayıcıların iki zırhlı araca ağır hasar verdiği ve araçlarda bulunan 16 askerin patlamada şehit olduğu ifade edildi.

genelkurmay başkanlığı ayrıca 6 askerin de hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığını ve tedavilerinin devam ettiğini duyurdu. 

şehit olan askerler

şehit askerlerin cenazeleri helikopterle van'a getirildi. şehitlerin naaşları, salı günü van filo komutanlığı'nda düzenlenecek törenin ardından memleketlerine uğurlanacak. saldırıda şehit olan askerlerin isimleri de açıklandı:

piyade kurmay yarbay ilker çelikcan, piyade uzman çavuş tolga artuğ, uzman onbaşı özgür yatakdere, piyade er adnan ergen, piyade er uğur yıldız, piyade er resul çoşkun, piyade onbaşı fatih duru, piyade  er cihan aksarı, piyade uzman çavuş tayfur hançer, topçu uzman çavuş tuğrul köseoğlu, piyade er muharrem öksüz, astsubay kıdemlı çavuş cemre salih gözen, bakım üstçavuş okan taşan, bakım uzman çavuş harun saltalı, bakım astsubay çavuş deniz göçkün, bakım astsubay çavuş mustafa özdemir.

saldırı sonrası operasyonlar

saldırının ardından bölgede başlatılan operasyonlarun karadan ve havadan sürdürüldüğünü ifade eden genelkurmay, 23 pkk hedefinin de vurulduğunu açıkladı. bu hedeflerin altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 doçka mevzii olduğu bilgisi paylaşıldı.

7 eylül saat 09.00'dan itibaren üç adet f-4 ve dört adet f-16 savaş uçağı ile bölgedeki hedeflerin ateş altına alındığı da ifade edildi.

200 kişilik heyet bölgeye gitti

dha'nın haberine göre, öğle saatlerinde bir araya gelen ve aralarında bdp hakkâri eski milletvekili esat canan ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu 200 kişi araçlarla bölgeye gitti. araçlar ilçeden 10 kilometre uzaklıktaki kamışlı jandarma karakolu'nda durduruldu. burada bir süre askeri yetkililerle görüşen heyetin bölgeye gitmesine izin verildi. heyet araçlarla yola devam ederken, dağlıca'ya giden yol yeniden zırhlı araçlarla kapatıldı. kamışlı jandarma karakolu önünde yoğun güvenlik önlemi alındı. havadan ve karadan bölgeye çok sayıda askerin sevk edildiği de gözlendi.

başbakandan güvenlik toplantısı

konya'da türkiye-hollanda karşılaşmasını izleyen başbakan ahmet davutoğlu acilen ankara'ya döndü. başbakan gece 23.25'te güvenlik yetkilileriyle toplantı yaptı. toplantıya başbakan yardımcılarının yanı sıra genelkurmay başkanı orgeneral hulusi akar, içişleri bakanı selami altınok, adalet bakanı kenan ipek, jandarma genel komutanı orgeneral galip mendi, mit müsteşarı hakan fidan ve diğer güvenlik birimi yetkilileri katıldı.

toplantı 1 saat 20 dakika sürdü.

davutoğlu-akar görüşmesi

pazartesi gün boyu telefon ile genelkurmay başkanı hulusi akar'dan bilgi alan başbakan ahmet davutoğlu,  kendisiyle çankaya köşkü'nde görüştü. toplantının ardından başbakan davutoğlu bir basın açıklaması yaptı.

erdoğan: amacına ulaşamayacak

saldırıyla ilgili ilk açıklama da canlı yayında cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’dan geldi.  cumhurbaşkanı erdoğan dün gece katıldığı a haber - atv ortak yayını öncesi genelkurmay başkanı hulusi akar ile görüştüğünü belirtip, tabii şu anda bu konuyla ilgili genelkurmay başkanımızın izahatları hakikaten üzücü" dedi.

erdoğan dağlıca’daki sis ve yağışa işaret ederek “tabii şu anda orada hava şartları vesaire, o da çok çok kötüymüş ve bu kötü hava şartları altında orada böyle bir mücadele var ve dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor. oradaki zırhlı araçlarla ifade edildiği kadarıyla mayınlarla kurulmuş olan tuzaklar neticesinde bir olay burada art ardına oluşuyor” dedi.

kaynak: al jazeera, dha, başbakanlık, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;