Çözüm süreci

Davutoğlu: Süreç üniter devlet ilkesiyle yürüyor

Başbakan Davutoğlu çözüm sürecinde özerkliğin söz konusu olmadığını söyledi. Ancak yerel yönetimlerin yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesine yönelik adımlar atıldığını söyledi.

Davutoğlu'na basın toplantısında (sırasıyla) Mevlüt Çavuşoğlu, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan ve Mehmet Müezzinoğlu eşlik etti. [Fotoğraf:AA]

başbakan ahmet davutoğlu, makedonya ziyareti öncesi, ankara esenboğa havalimanı’nda gündeme dair soruları yanıtladı. davutoğlu, özerklik tartışmaları ile ilgili olarak  çözüm sürecinin 'üniter devlet' ilkesi ile yürütüldüğünü söyledi. davutoğlu bu konu hakkında şunları söyledi:

"bütün bu sürecin üniter devlet ilkesi etrafında yürüdüğü konusunda daha önce defaatlerce açıklamalarımız oldu. ancak yerel yönetimlerin yaygınlaşması ve yerel yönetimlerle ilgili hususlarda da zaten hükümetimizin başta büyükşehir yasası olmak üzere yerel yönetimlere nasıl önem verdiği ve bu bağlamda nasıl adımlar attığı herkesin malumudur. bu konuları kamuoyu önünde yanlış bir eksende tartışmak doğru değil. çözüm sürecinin doğası gereği kendi mantığı içinde ilerlemekte olduğunu ve bugün geldiğimiz noktada usul ve yöntem, bundan sonraki aşamalar hususunda pozitif bir atmosferde bulunduğumuzu söylemek mümkün.”

“olumlu bir atmosfer oluşuyor”

başbakan, tıpkı imralı adası'nda abdullah öcalan ile görüşen hdp milletvekili sırrı süreyye önder gibi sürecin olumlu bir yola girdiğini de söyledi:

"çözüm süreci bir anda, bir hamlede, bir günde hemen neticeye ulaşacak bir süreç değil. ancak kararlılıkla yüründüğünde, çok ciddi aşamalara geçtiğimiz ve gerçekten geçmişteki karşı karşıya kaldığımız problemler açısından önemli engelleri aştığımız bir süreçtir. son dönemde tekrar çözüm sürecinin doğası içinde seyri konusunda olumlu bir atmosferin oluşmakta olduğunu görüyoruz, bundan da memnuniyet duyuyoruz"

başbakan kamu düzeninden taviz verilmeyeceğini de bir kez daha tekrarladı.

soruşturma komisyonu'nun karar oylamasının ertelenmesi

başbakan ahmet davutoğlu, dört eski bakan hakkında kurulan meclis soruşturma komisyonu'nca, yüce divan oylamasının 5 ocak pazartesi gününe ertelenmesine ilişkinse şunları söyledi:

"gereksiz spekülasyonlar veya bu konularda yapılabilecek zamansız açıklamalar doğru değil. bırakalım soruşturma komisyonu kendi çalışmasını tamamlasın. soruşturma komisyonu eğer bir erteleme kararı almışsa bu mutlaka kendi teknik süreciyle ilgilidir. bu çerçevede soruşturma komisyonu'nun misyonu ve işleyişiyle ilgili tereddüt uyandıracak her türlü açıklamadan kaçınmak gerekir."

“hiç kimse imtiyaza sahip değildir”

davutoğlu, fethullah gülen hakkında yakalama kararı çıkarılmasıyla ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı:

"türkiye'de hukuk sürecinin işleyişi bakımından hiç kimsenin pozitif veya negatif anlamda ayrımcı bir tutuma tabi olması söz konusu değil. hiç kimse de imtiyaza sahip değil. yani herhangi bir vatandaşımız hangi muameleyle hukuki süreci yürütüyorsa ve herhangi bir vatandaşımız hukuki bir süreçten nasıl etkileniyorsa ve hangi adımlar atılıyorsa, fethullah gülen için de aynı uygulama yapılacaktır. ortada bir mahkeme kararı var, bununla ilgili atılacak adımlar konusunda da son derece açık hukuki gereklilikler var. bunlar yapılır. hiç kimse hukuk devleti içinde imtiyaza sahip değildir. hiç kimse için böyle bir imtiyaz anlayışıyla hareket edilemez. hukuki süreç neyi gerektiriyorsa o adımlar gerektiği şekilde ve gerektiği zamanda atılacaktır."

kaynak: al jazeera, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;